Rozwijanie krytycznego myślenia młodzieży z Litwy i Polski

Fotorelacje uczestników wrzesień 2018 Litwa Miłosz Bałdyga

Jak często zastanawiasz się nad wiarygodnością wiadomości, które słyszysz lub czytasz? Jak często poświęcasz choćby kilka minut, aby zweryfikować informacje z różnych źródeł? Jak często zatrzymujesz się i pytasz siebie: „czekaj, czy to prawda?”

W dobie Internetu, globalizacji i gwałtownych zmian w naszym otoczeniu każdego dnia napotykamy wiele informacji za pośrednictwem różnych kanałów. Niestety przeważnie nie sprawdzamy, czy informacja jest prawdziwa, czy nie. Doskonałym przykładem są fałszywe wiadomości (tzw. fake news), które mogą się bardzo łatwo rozpowszechniać np. w mediach społecznościowych i mogą być wykorzystywane jako bardzo potężne narzędzie manipulacji, propagandy oraz innych, niecnych celów. To zjawisko może stanowić poważne zagrożenie dla stabilizacji w społeczeństwie, a nawet dla pokoju.

Jednym z rozwiązań jest rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, takiego, jakim posługują się naukowcy. To może wydawać się trudne, ponieważ dokładne zbadanie każdego tematu wymaga poświęcenia czasu, ale w rzeczywistości rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia w życiu codziennym nie jest aż tak wymagające. Zamiast wierzyć wszystkim, co słyszymy lub czytamy bez refleksji, możemy po prostu zacząć zadawać pytania: „Czy to prawda?”, „Czy to zawsze prawda?”, „Jakie są dowody, które mogą to potwierdzić?”. Niestety, niewielu ludzi naprawdę to robi.

Dlatego Stowarzyszenie Sceptic Youth z Litwy we współpracy z Fundacją Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth z Polski podjęło decyzję o podjęciu działań. 13 młodych ludzi z Litwy i Polski przez tydzień (od 10 do 16 września 2018 r. w Kownie na Litwie) będzie rozwijać swoją wiedzę, umiejętności i podejście do krytycznego myślenia, w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży „Rozwój krytycznego myślenia dla litewskiej i polskiej młodzieży”.

Jest to świetna okazja do nauki dla młodych ludzi i nie ulega wątpliwości, że obecnie potrzeba więcej podobnych inicjatyw.

Już wkrótce opublikujemy pełny fotoreportaż z projektu!

Zobacz również:

Development of critical thinking

Nasi Partnerzy

« »