Ekologiczne Cinemaforum w Milanówku

TRY: TRansition Youth wrzesień 2016

Fundacja Wspierania Inicjatyw Młodzieżowych 4YOUth, Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 5 STO w Milanówku oraz Spotkania Geograficzne i Akademia Dokumentu serdecznie zapraszają 23 września 2016 r. (piątek) w godz. 18:00-21:00 do Parku Zielony Dołek przy ul. Fiderkiewicza na Ekologiczne Cinemaforum.

W programie:

  • spotkanie w Miejskim Ogrodzie Społecznym w Parku Zielony Dołek przy ul. Fiderkiewicza
  • prezentacja międzynarodowego projektu TRY: TRansition Youth
  • projekcja filmu dokumentalnego “Ginący Świat” (2015) w budynku Liceum
  • dyskusja o ekologii i ogrodnictwie miejskim

Celem spotkania jest przedstawienie mieszkańcom Milanówka i okolic rezultatów międzynarodowego projektu TRY: TRansition Youth, realizowanego w ramach Programu Erasmus+ Młodzież. Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie: http://try.4youth.pl.

Po seansie filmowym zapraszamy do dyskusji na tematy związane z miejskim ogrodnictwem, ekonomią społeczną, ideą zrównoważonego rozwoju i spółdzielczości.


Opis filmu “Ginący Świat” (źródło: http://docsag.pl):

Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem. W tym my sami. Naukowcy są przekonani, że dzień zagłady nadchodzi i biją na alarm, podejmując wyścig z czasem, aby zatrzymać masowe wymieranie fauny i flory. Zdobywca Oscara? za film ?Zatoka delfinów?, były fotograf National Geographic, Louie Psihoyos postanawia aktywnie przyłączyć się do tego działania. Przedstawia spektakularny, hipnotyczny i niezwykle przekonywujący obraz życia na Ziemi, który w rzeczywistości okazuje się filmowym wezwaniem do podjęcia kroków przeciwko całkowitemu zniszczeniu naszej planety. Wykorzystując najnowszą technologię, Psihoyos pokazuje, że rozprzestrzenianie się homo sapiens spowodowało największe wymieranie gatunków od czasu zagłady dinozaurów. Jego zdaniem przeludnienie, globalizacja i przemysł hodowlany to główne przyczyny tego zjawiska. W filmie obserwujemy nielegalny handel dzikimi zwierzętami, w tym mięsem wieloryba serwowanym w restauracjach w Stanach Zjednoczonych, a także płetwami rekina i mantami, z których produkowane są tradycyjne chińskie leki. Śledzimy wysiłki na rzecz wpisania mant na listę gatunków chronionych, co mogłoby powstrzymać miejscową ludność Azji od zabijania tych zwierząt w celu zaspokojenia rosnącego na nie popytu w Chinach. Poznajemy powody wyginięcia zamieszkujących rzekę Jangcy delfinów baiji, polnego wróbla na Florydzie czy nadrzewnej żaby, której przodkowie żyli jeszcze przed wyginięciem dinozaurów. Okazuje się, że globalne ocieplenie wcale nie jest głównym sprawcą masowej zagłady. Jesteśmy w stanie przystosować się do zmian temperatury, pogody, składu powietrza czy atmosfery. Gorzej z nadmierną ilością metanu pochodzącego z hodowli bydła i uciekającego z zamarzniętych zbiorników w Arktyce. Poważny problem stanowi również zakwaszenie oceanów, skutkujące zniszczeniem korali oraz degradacja ekosystemów morskich i przybrzeżnych w wyniku działania węglanu wapnia. Spektakularny pod względem wizualnym film wsparli nie tylko naukowcy, ale również Tesla Motors, która wypożyczyła filmowcom samochód Tesla Model S, wyposażony w projektor o specjalnym świetlnym systemie z elektro-luminescencyjnymi kolorami, inspirowanymi bioluminescencyjnymi organizmami oraz bioakustyką, opartą na dźwiękach zwierząt zagrożonych wymarciem. Za jego pomocą na budynkach użyteczności publicznej ? w tym zakładach Shella, na Wall Street, siedzibie ONZ, Empire State Building i w Watykanie ? wyświetlano obrazy wymarłych lub zagrożonych wymarciem gatunków zwierząt. Towarzysząca filmowi kampania społeczna miała na celu podniesienie świadomości na temat zbliżającego się zagrożenia, a także zachęcenie ludzi do zmiany dotychczasowych nawyków. A wszystko po to, aby skłonić nas do zastanowienia się nad losem naszej planety i żyjącej na niej fauny i flory. Jesteśmy jedynymi organizmami, które mogą powstrzymać nadciągającą katastrofę. Czy uda nam się sprostać temu wyzwaniu?


Zobacz również

Nasi Partnerzy

« »