Szkolny Przegląd Filmów Dokumentalnych w Legionowie (III edycja)

Filmowa Szkoła 4YOUth styczeń 2018

Uczniów i nauczycieli z Legionowa i okolic oraz wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w III edycji projektu edukacji filmowej pt. Szkolny Przegląd Filmów Dokumentalnych w Legionowie – Filmowa Szkoła 4YOUth, współorganizowanego przez Fundację 4YOUth, Against Gravity, Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie. Seanse będą odbywały się w dniach 6, 8 i 9 lutego 2018 r. (wtorek, czwartek i piątek) w godzinach przedpołudniowych w sali widowiskowej legionowskiego Ratusza przy ul. Piłsudskiego 41.

W ramach Przeglądu zaprezentujemy wybór wartościowych i poruszających filmów dokumentalnych o tematyce społecznej oraz zdrowym odżywianiu się, których dystrybutorem jest Against Gravity. Poszczególne pozycje filmowe adresowane są do uczniów z różnych typów szkół, zgodnie z zamieszczonym poniżej harmonogramem.

Po każdym pokazie odbędzie się spotkanie z udziałem eksperta, który przeprowadzi z uczestnikami dyskusję na temat związany z obejrzanym filmem. W roli ekspertów wystąpią doświadczeni działacze warszawskich i podwarszawskich organizacji pozarządowych oraz pracownicy renomowanych warszawskich uczelni wyższych.

Koszt biletu na jeden seans / blok filmowy dla ucznia wynosi 10 zł. Opiekunowie grup szkolnych otrzymują wstęp wolny. Przychody ze sprzedaży biletów zostaną w całości przeznaczone na zakup licencji filmów oraz pokrycie kosztów organizacji i promocji wydarzenia. Zapisy grup szkolnych przyjmowane będą w dniach od 2 stycznia do 2 lutego 2018 r. Rezerwacji miejsc prosimy dokonywać pod numerem tel. 601 771 044 lub na adres e-mail filmy@4youth.pl, podając: imię i nazwisko opiekuna grupy, nazwę szkoły oraz liczbę rezerwowanych miejsc.

Mamy nadzieję, że wydarzenie spotka się z Państwa zainteresowaniem jako ciekawa i wartościowa propozycja urozmaicenia planu szkolnych zajęć. Przypominamy również, że w celu uzyskania lepszego efektu dydaktycznego, warto odpowiednio przygotować młodzież do obejrzenia wybranych pozycji filmowych, a po seansie przeprowadzić dyskusję podsumowującą.


Filmy i terminy seansów:

Home sweet homeHome sweet home (reż. Katrine Philp, Dania, 2015, 27 min.)

Dom

Gdzie jest nasz dom? Czy dom to miejsce, czy ludzie? W jaki sposób odnaleźć się w obcym miejscu? Film opowiada historię 13-letniej Salimah, która opuszcza rodzinną Malezję i przeprowadza się do swojego taty oraz siostry mieszkających w Danii. Dziewczynka musi zmierzyć się z nowym językiem i innymi obyczajami, ale również nawiązać relację z rodziną, której tak naprawdę dobrze nie zna. Film w ciekawy sposób pokazuje trudności związane z przeprowadzką do innego kraju, a także ogromne zdolności adaptacyjne dzieci.

Proponowana grupa docelowa: uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VI)

Projekcja w ramach przedmiotów: zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe

Film z lektorem

Termin projekcji: 6 lutego 2018 r. (wtorek), godz. 9:30 (projekcja w ramach bloku pt. Kim jesteśmy? razem z filmem pt. Rozdzial 11)


Chapter 11 (reż. Ania Winiarska, RPA, Szwecja, Dania, 2016, 28 min.)

Rozdział 11

Gratulacje, wiwaty i fanfary są bardzo przyjemne dla każdego zwycięzcy, ale sukces odniesiony w młodym wieku ma również negatywne strony. Film opowiada historię nastoletniej Anity z RPA, międzynarodowej zwyciężczyni w rajdach rowerowych BMX. Śledzimy, w jaki sposób Anita radzi sobie ze sławą i popularnością, a także presją przed utratą tytułu mistrzyni.

Dojrzewa, zaczyna interesować się innymi sprawami, zmieniają się jej priorytety i tworzą się konflikty z drużyną. Czy utrzyma się na swojej pozycji, jednocześnie nie rezygnując z poszukiwania własnej tożsamości?

Proponowana grupa docelowa: uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VI)

Projekcja w ramach przedmiotów: zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe

Film z lektorem

Termin projekcji: 6 lutego 2018 r. (wtorek), godz. 9:30 (projekcja w ramach bloku pt. Kim jesteśmy? razem z filmem pt. Dom)

More than honeyMore than honey (reż. Markus Imhoof, Austria, Niemcy, Szwajcaria, 2013, 90 min.)

Więcej niż miód

Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys?

“Więcej niż miód” to dokumentalny blockbuster i jeden z najdroższych w historii filmów dokumentalnych. Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, reżyser Marcus Imhoof pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu. Podróżując z kamerą po całym świecie filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach. Widzowie poznają pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci. Imhoof stara się pokazać międzynarodowy zasięg tego zjawiska, dokumentując przebieg, jaki ma ono w różnych częściach świata.

Proponowana grupa docelowa: uczniowie szkół podstawowych (klasy VII-VIII), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych

Projekcja w ramach przedmiotów: wiedza o społeczeństwie, przyroda, biologia, geografia, zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe

Film w języku angielskim z polskimi napisami

Termin projekcji: 8 lutego 2018 r. (czwartek), godz. 9:30

Just eat itJust eat it: A food waste story (reż. Grant Baldwin, Kanada, USA, Wielka Brytania, 2014, 75 min.)

Zjedz to!

Jedzenie to obsesja naszych czasów. Wszyscy kochamy jeść i z zapałem oglądamy kulinarne programy, magazyny i blogi. Jak to możliwe, że mając tak pozytywny stosunek do jedzenia, wyrzucamy dziś do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach. Okazuje się, że co roku w USA wyrzucamy do kosza produkty warte miliony dolarów. A dzieje się to w kraju, w którym 1/10 mieszkańców regularnie głoduje. Twórcy filmu zdecydowali się przez 6 miesięcy nie kupować jedzenia, lecz żywić się wyłącznie produktami, które normalnie trafiłyby na śmietnik. Wynik tego eksperymentu okazał się niezwykle szokujący i zmusił ich do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do żywności.

Film przedstawia szerokie konsekwencje masowego dziś trwonienia jedzenia. Twórcy pokazują eksperyment, któremu się poddali i przytaczają wywiady ze znanymi badaczami i działaczami w tym zakresie. Autor, aktywista i wykładowca Tristram Stuart ujawnia szokujące dane dotyczące żywnościowych odpadów i nakłania do bardziej odpowiedzialnego zarządzania światowymi zasobami. Z kolei ekspertka Dana Gunders, autorka bloga o marnowaniu żywności grist.org, objaśnia, na czym polega nasza obsesja na temat dat ważności produktów. Jonathan Bloom, autor bloga wastedfood.com, tłumaczy, dlaczego marnujemy obecnie tyle jedzenia, jaki ma to wpływ i jak możemy temu przeciwdziałać. Film ujawnia również szeroki, filozoficzny aspekt marnowania produkowanych przez nas zasobów żywności, który ma tak dewastujący wpływ na naszą planetę.

Proponowana grupa docelowa: uczniowie szkół podstawowych (klasy VII-VIII), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych

Projekcja w ramach przedmiotów: wiedza o społeczeństwie, przyroda, biologia, geografia, zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe

Film w języku angielskim z polskimi napisami

Termin projekcji: 8 lutego 2018 r. (czwartek), godz. 11:30

O czym marzysz?What Is Your Dream (reż. Paula Gomez Vera, Chile, 2014, 30 min.)

O czym marzysz?

Libko jest chłopcem z Chile, który walczy o zachowanie swojego dziedzictwa kulturowego. Film ten jest podróżą do świata Indian, ukazującą życie i marzenia chłopca dumnego ze swojej tożsamości etnicznej. Widzimy w nim świat z perspektywy chłopca wywodzącego się z indiańskiej kultury Mapuczów.

Proponowana grupa docelowa: uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VI)

Projekcja w ramach przedmiotów: zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe

Film z lektorem

Termin projekcji: 9 lutego 2018 r. (piątek), godz. 9:30 (projekcja w ramach bloku pt. Pasja i marzenia razem z filmem pt. Ruth)

Ruth (reż. Hanna Heilborn, Szwecja, Norwegia, Dania, 2016, 27 min.)

Ruth

Ruth to pełna energii dziewczynka, która właśnie została wybrana do drużyny czirliderek o nazwie ?Twisters?. Nie ma problemu z adaptacją. Jest towarzyska i łatwo nawiązuje kontakty, a po za tym bardzo kocha sport. Ćwiczenia są częścią jej codziennego życia. Gimnastykuje się z mamą i podczas żartów z bratem.

Zdarzają się jej też chwile słabości, łzy i zmęczenie, ale dzięki wsparciu rodziny udaje się wszystko przezwyciężyć. Podczas zawodów trzeba perfekcyjnie wykonywać układy i doskonale się prezentować. Czy Ruth i jej drużyna dadzą radę wygrać mistrzostwa?

Proponowana grupa docelowa: uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VI)

Projekcja w ramach przedmiotów: zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe

Film z lektorem

Termin projekcji: 9 lutego 2018 r. (piątek), godz. 9:30 (projekcja w ramach bloku pt. Pasja i marzenia razem z filmem pt. O czym marzysz?)


Organizatorzy i partnerzy:


Zobacz również

Nasi Partnerzy

« »