Szkolny Przegląd Filmów Dokumentalnych w Żyrardowie (II edycja)
Uczniów i nauczycieli z Żyrardowa i okolic oraz wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w II edycji projektu edukacji filmowej pt. Szkolny Przegląd Filmów Dokumentalnych w Żyrardowie – Filmowa Szkoła 4YOUth, współorganizowanym przez Fundację 4YOUth, Against Gravity oraz Centrum Kultury w Żyrardowie. Seanse filmowe będą odbywały się w dniach 8 i 9 lutego 2018 r. (czwartek-piątek) w godzinach przedpołudniowych w kinie Len w Żyrardowie (Pl. Jana Pawła II 3).
W ramach Przeglądu zaprezentujemy wybór wartościowych i poruszających filmów dokumentalnych o tematyce społecznej oraz zdrowym odżywianiu się, których dystrybutorem jest Against Gravity. Poszczególne pozycje filmowe adresowane są do uczniów z różnych typów szkół, zgodnie z zamieszczonym poniżej harmonogramem.
Po każdym pokazie odbędzie się spotkanie z udziałem eksperta, który przeprowadzi z uczestnikami dyskusję na temat związany z obejrzanym filmem. W roli ekspertów wystąpią doświadczeni działacze warszawskich i podwarszawskich organizacji pozarządowych oraz pracownicy renomowanych warszawskich uczelni wyższych.
Koszt biletu na jeden seans / blok filmowy dla ucznia wynosi 10 zł. Opiekunowie grup szkolnych otrzymują wstęp wolny. Przychody ze sprzedaży biletów zostaną w całości przeznaczone na zakup licencji filmów oraz pokrycie kosztów organizacji i promocji wydarzenia. Zapisy grup szkolnych przyjmowane będą w dniach od 2 stycznia do 2 lutego 2018 r. Rezerwacji miejsc prosimy dokonywać pod numerem tel. 601 771 044 lub na adres e-mail filmy@4youth.pl, podając: imię i nazwisko opiekuna grupy, nazwę szkoły oraz liczbę rezerwowanych miejsc.
Mamy nadzieję, że wydarzenie spotka się z Państwa zainteresowaniem jako ciekawa i wartościowa propozycja urozmaicenia planu szkolnych zajęć. Przypominamy również, że w celu uzyskania lepszego efektu dydaktycznego, warto odpowiednio przygotować młodzież do obejrzenia wybranych pozycji filmowych, a po seansie przeprowadzić dyskusję podsumowującą.
Filmy i terminy seansów:

Dom
Gdzie jest nasz dom? Czy dom to miejsce, czy ludzie? W jaki sposób odnaleźć się w obcym miejscu? Film opowiada historię 13-letniej Salimah, która opuszcza rodzinną Malezję i przeprowadza się do swojego taty oraz siostry mieszkających w Danii. Dziewczynka musi zmierzyć się z nowym językiem i innymi obyczajami, ale również nawiązać relację z rodziną, której tak naprawdę dobrze nie zna. Film w ciekawy sposób pokazuje trudności związane z przeprowadzką do innego kraju, a także ogromne zdolności adaptacyjne dzieci.
Proponowana grupa docelowa: uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VI)
Projekcja w ramach przedmiotów: zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe
Film z lektorem
Termin projekcji: 8 lutego 2018 r. (czwartek) godz. 9:30 (projekcja w ramach bloku pt. Kim jesteśmy? razem z filmem pt. Rozdział 11)

Rozdział 11
Gratulacje, wiwaty i fanfary są bardzo przyjemne dla każdego zwycięzcy, ale sukces odniesiony w młodym wieku ma również negatywne strony. Film opowiada historię nastoletniej Anity z RPA, międzynarodowej zwyciężczyni w rajdach rowerowych BMX. Śledzimy, w jaki sposób Anita radzi sobie ze sławą i popularnością, a także presją przed utratą tytułu mistrzyni.
Dojrzewa, zaczyna interesować się innymi sprawami, zmieniają się jej priorytety i tworzą się konflikty z drużyną. Czy utrzyma się na swojej pozycji, jednocześnie nie rezygnując z poszukiwania własnej tożsamości?
Proponowana grupa docelowa: uczniowie szkół podstawowych (klasy IV-VI)
Projekcja w ramach przedmiotów: zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe
Film z lektorem
Termin projekcji: 8 lutego 2018 r. (czwartek) godz. 9:30 (po filmie pt. Dom)

Był sobie las
To spektakularna lekcja historii przyrody, odsłaniająca nigdy dotąd niepokazywane na ekranie dziewicze piękno natury. Fascynująca i zachwycająca wizualnie podróż w głąb tajemniczych lasów deszczowych Peru i Gabonu, pokazująca największe cuda tamtejszej fauny i flory. Przewodnikiem widzów po lasach tropikalnych jest ceniony francuski przyrodnik Francis Hallé. Obserwujemy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się jak wygląda ich ekosystem, poznając nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami. Widzimy lasy tropikalne, które wyrastają niemal na naszych oczach, dowiadujemy się o ich prehistorii i warunkach rozwoju na przestrzeni wieków. Obserwujemy jak pojawiały się i ewoluowały pierwsze rośliny, jak tworzyła się unikalna więź między nimi i zwierzętami. Poznajemy spektakularne historie o świecie tej nieokiełznanej przyrody, w którym każdy organizm odgrywa istotną rolę. Okazuje się, że drzewa zachowują się zaskakująco podobnie do ludzi i zwierząt. Mają nie tylko zdolność komunikowania się z innymi gatunkami, ale potrafią również same bronić się przed drapieżnikami.
Zdjęcia do dokumentu kręcone były od czerwca do listopada 2012. Po raz pierwszy w historii kina obejrzeć tu można las deszczowy, który dosłownie rośnie na oczach widzów, a co więcej można też poznać jego historię i tajemnice. Twórcy wykorzystali zarówno tradycyjne kamery, jak i drony, które pozwoliły na sfilmowanie pełnej panoramy amazońskiej przyrody. Las rekonstruuje się na ekranie jak puzzle i przypomina domek z kart, w którym każda z nich okazuje się niezbędna. Dzięki wykorzystaniu gry z osią czasu, film ukazuje na ekranie szczególnego rodzaju zjawisko, jakiego widzowie jeszcze w kinie nie doświadczyli ? wszechobecny ruch roślin. Ogromną rolę odgrywają w filmie efekty wizualne i dźwiękowe, w tym ożywione na ekranie rysunki i animacje autorstwa Francis Hallégo, pokazujące jak funkcjonuje i jakie odgłosy wydaje fauna i flora lasów deszczowych.
Proponowana grupa docelowa: uczniowie szkoły podstawowej (klasy IV-VI)
Projekcja w ramach przedmiotów: przyroda, biologia, zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe
Film z lektorem
Terminy projekcji: 8 lutego 2018 r. (czwartek) godz. 11:30

Więcej niż miód
Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys?
“Więcej niż miód” to dokumentalny blockbuster i jeden z najdroższych w historii filmów dokumentalnych. Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, reżyser Marcus Imhoof pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu. Podróżując z kamerą po całym świecie filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach. Widzowie poznają pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci. Imhoof stara się pokazać międzynarodowy zasięg tego zjawiska, dokumentując przebieg, jaki ma ono w różnych częściach świata.
Proponowana grupa docelowa: uczniowie szkół podstawowych (klasy VII-VIII), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych
Projekcja w ramach przedmiotów: wiedza o społeczeństwie, przyroda, biologia, geografia, zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe
Film w języku angielskim z polskimi napisami
Termin projekcji: 9 lutego 2018 r. (piątek), godz. 9:30

Zjedz to!
Jedzenie to obsesja naszych czasów. Wszyscy kochamy jeść i z zapałem oglądamy kulinarne programy, magazyny i blogi. Jak to możliwe, że mając tak pozytywny stosunek do jedzenia, wyrzucamy dziś do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach. Okazuje się, że co roku w USA wyrzucamy do kosza produkty warte miliony dolarów. A dzieje się to w kraju, w którym 1/10 mieszkańców regularnie głoduje. Twórcy filmu zdecydowali się przez 6 miesięcy nie kupować jedzenia, lecz żywić się wyłącznie produktami, które normalnie trafiłyby na śmietnik. Wynik tego eksperymentu okazał się niezwykle szokujący i zmusił ich do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do żywności. Film przedstawia szerokie konsekwencje masowego dziś trwonienia jedzenia. Twórcy pokazują eksperyment, któremu się poddali i przytaczają wywiady ze znanymi badaczami i działaczami w tym zakresie. Autor, aktywista i wykładowca Tristram Stuart ujawnia szokujące dane dotyczące żywnościowych odpadów i nakłania do bardziej odpowiedzialnego zarządzania światowymi zasobami. Z kolei ekspertka Dana Gunders, autorka bloga o marnowaniu żywności grist.org, objaśnia, na czym polega nasza obsesja na temat dat ważności produktów. Jonathan Bloom, autor bloga wastedfood.com, tłumaczy, dlaczego marnujemy obecnie tyle jedzenia, jaki ma to wpływ i jak możemy temu przeciwdziałać. Film ujawnia również szeroki, filozoficzny aspekt marnowania produkowanych przez nas zasobów żywności, który ma tak dewastujący wpływ na naszą planetę.
Proponowana grupa docelowa: uczniowie szkół podstawowych (klasy VII-VIII), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych
Projekcja w ramach przedmiotów: wiedza o społeczeństwie, przyroda, biologia, geografia, zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe
Film w języku angielskim z polskimi napisami
Termin projekcji: 9 lutego 2018 r. (piątek), godz. 11:30