Fotorelacja z III edycji Szkolnego Przeglądu Filmów Dokumentalnych w Legionowie

Filmowa Szkoła 4YOUth luty 2018

W dniach 6-9 lutego 2018 r. już po raz trzeci uczniowie i nauczyciele ze szkół w powiecie legionowskim oglądali wyjątkowo poruszające i wartościowe filmy dokumentalne oraz brali udział w interesujących dyskusjach z ekspertami w ramach Szkolnego Przeglądu Filmów Dokumentalnych, organizowanego przez Fundację 4YOUth w partnerstwie z Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Legionowie oraz Against Gravity.

Tak jak w poprzednich edycjach wydarzenia wszystkie seanse filmowe odbywały się w komfortowej sali widowiskowej legionowskiego Ratusza, a w programie znalazły się propozycje filmowe dla grup szkolnych w różnym wieku. Młodsi widzowie (w ramach dwóch bloków filmowych zatytułowanych Kim jesteśmy? oraz Pasja i marzenia) poznali poruszające historie swoich rówieśników, którzy zostali wychowani w mniej lub bardziej odmiennych kulturach, ale tak samo starają się realizować swoje pasje i marzenia oraz pokonywać różne trudności i wyzwania.

Nieco starszym widzom zaproponowaliśmy film pt. Więcej niż miód (reż. Marcus Imhoof) oraz film pt. Zjedz to! (reż. Grant Baldwin). Pierwszy z nich w niesamowity sposób wykorzystuje zaawansowane techniki filmowe, aby pokazać losy pszczół w różnych częściach świata i uczy przy tym, jak ogromne znaczenie mają te pracowite owady dla ludzi i przyrody. Drugi film natomiast w bardzo przekonujący i rzetelny sposób przybliża nam zjawisko globalnego marnotrawienia żywności oraz radzi, co może zrobić każdy z nas, aby ograniczyć jego zgubne skutki dla naszej planety.

Po każdym seansie młodzi widzowie mieli okazję podyskutować z zaproszonymi ekspertami, którzy pomogli im utrwalić nowe wiadomości oraz lepiej zrozumieć ukazane problemy i zagadnienia. Z najmłodszymi widzami dwukrotnie spotkała się Joanna Janikowska – podróżniczka, filmowiec i studentka Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych (MISH) na Uniwersytecie Warszawskim. Dyskusję po filmie pt. Więcej niż miód poprowadziła Anna Szaciłło, doktorantka na Wydziale Biologii UW i specjalistka w dziedzinie dzikich zapylaczy. Natomiast po filmie pt. Zjedz to! uczniowie poznali osobiście Karolinę Hansen, założycielkę inicjatywy Foodsharing Warszawa, czyli tzw. jadłodzielni, dzięki której każdy z nas może zacząć się dzielić z innymi jedzeniem, którego sam nie potrzebuje. We wszystkich dyskusjach uczniowie brali aktywny udział, chętnie odpowiadali na pytania i dzielili się własnymi spostrzeżeniami.

W III edycji projektu wzięło udział łącznie ponad 300 uczniów i nauczycieli z 6 szkół na terenie powiatu legionowskiego. We wszystkich edycjach Przeglądu do tej pory wzięło udział ponad 1600 uczniów z 25 szkół.


Zobacz również

Nasi Partnerzy

« »