Be The Change, Stop The Climate Change

Fotorelacje uczestników listopad 2016 Cypr

Niedawno wróciłam z projektu Be The Change, Stop The Climate Change, który odbył się na przełomie października i listopada 2016 roku na Cyprze, w małej miejscowości Paralimni. Projekt ten miał na celu pogłębianie wiedzy w zakresie zmian klimatycznych, które stają się coraz większym problemem w dzisiejszych czasach. W ciągu 7 dni wraz z uczestnikami z 5 innych krajów: Malty, Bułgarii, Cypru, Belgii oraz Rumunii wymienialiśmy się doświadczeniami oraz sytuacją dotyczącą środowiska jaka panuje w naszym kraju.

Dzięki temu nie dość, że mogliśmy wymienić się nowymi pomysłami jak możemy starać się ograniczyć zmiany klimatyczne, dowiedzieliśmy się również z jakimi innymi niż nasze problemu borykają się inni europejczycy. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że można temat zmian klimatycznych przemienić w dobrą zabawę a nie tylko poważne dyskusję. Jednak jak się okazało wszystko da się zrobić. Każdny nasz dzień wyglądał inaczej. Robiliśmy różne ciekawe projekty, wymagające od nas kreatywności oraz umiejętności pracy w grupie. W rezultacie powstało 6 różnych gazetek promujących dbanie o środowisko wraz z artykułami o obecnej sytuacji i pomysłami co możemy zrobić w tym kierunku. Powstało również 6 filmików o podobnym charakterze oraz wiele plakatów. W ciągu wykonywania tych zadań nie tylko mogliśmy dowiedzieć się wielu nowych rzeczy ale również zintegrować się z pozostałymi uczestnikami i dobrze się bawić. Nigdy nie uśmiałam się tak bardzo jak podczas wymyślania scenek teatralnych czy ustawiania ludzkich posągów (oczywiście wszystko związane było z naszym głównym tematem).

Poza częścią merytoryczną mieliśmy równiez sporo wolnego czasu, w ciągu którego mogliśmy cieszyć się słońcem oraz morzem, do którego dojście zajmowało nam 10 minut piechotą. Muszę jeszcze wspomnieć o wszystkich nocach kulturowych, dzięki którym mogliśmy poznać kulturę innych krajów, ich typowe napoje, potrawy czy tańce. Podczas tych kilku dni staliśmy się jedną wielką rodziną, w której każdy o każdego dbał oraz starał się pomóc w każdej sytuacji. Nawiązalismy nowe znajomości oraz przyjaźnie. To wspaniałe jak w międzynarodowym środowisku zacierają się różnice wiekowe oraz nikt nie traktuje nikogo z góry. Dodatkowo mieliśmy okazję zwiedzić kawałek Cypru, zobaczyć tubylców a nawet z nimi porozmawiać. Ten projekt zdecydowanie wiele wniósł do mojego życia. Zaczynając od pogłębienia mojej wiedzy w zakresie dania o środowisko do zawarcia znajomości, które na pewno będa dla mnie ważne przez długie lata.

Nasi Partnerzy

« »