Action Week z „Mową miłości” oraz „Pocztówkami ze świata”

Fotorelacje uczestników lipiec 2018 Polska

Działacze Fundacji 4YOUth oraz uczestnicy projektu Peacebuilding framework competence in youth work and non-formal education in Europe, koordynowanego przez naszych partnerów ECK – Edukativni centar Kruševac (ECK – Educational Center Krusevac) z Serbii, zorganizowali w czasie tzw. Action Week dwie akcje pt. „Pocztówki ze świata” oraz „Love speech”.

Obydwa wydarzenia nawiązywały do tematyki szkoleń w Bośni i Hercegowinie (luty 2018), Chorwacji (kwiecień 2018) oraz Serbii (maj 2018), w których brali udział nasi uczestnicy i promowały pokojowe rozwiązywanie konfliktów oraz zwalczanie dyskryminacji, uprzedzeń, stereotypów i mowy nienawiści.

Daria Gujska, jedna z uczestniczek projektu, postanowiła zorganizować wydarzenie w swoim miejscu pracy – przedszkolu. Poprosiła znajomych z różnych części świata aby wysłali pocztówki do dzieci, z którymi prowadzi zajęcia. Znajomi nie zawiedli i pocztówki szybko dotarły na wskazany adres. Dzieci zabrały pocztówki do domu i razem z rodzicami przygotowały krótkie prezentacje z najważniejszymi informacjami o danym kraju. Podczas tych prezentacji dzieci wraz z Darią rozmawiały o uprzedzeniach i stereotypach dotyczących miejsc i ludzi, których nie znają. Daria wierzy, że uczenie o różnorodności i tolerancji już od najmłodszych lat jest bardzo ważne, aby dzieci mogły wyrosnąć na dorosłych, którzy są otwarci i bez uprzedzeń.

Druga akcja pt. Love speech polegała na przeprowadzeniu warsztatów nt. mowy nienawiści w sieci oraz stworzeniu haseł, które zamiast słów nienawiści niosą ze sobą pozytywne treści i wartości – dobroci, szacunku i miłości. Portrety uczestników wydarzenia wraz z hasłami promującymi love speech zostały udostępnione w sieci. Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji pokażemy, że każdy z nas może szerzyć „mowę miłości” w Internecie oraz wykorzystywać metody edukacji pozaformalnej do budowania pokojowych społeczności w swoim najbliższym otoczeniu.

tekst: Katarzyna Klimowicz, Daria Gujska
foto: Daria Gujska, Maciej Klimowicz

Nasi Partnerzy

« »