Cultur(E+)

Fotorelacje uczestników październik 2019 Rumunia

W październiku 2019 r., w słynącym z wyrobów ceramicznych Horezu w Rumuni, odbył się projekt pt. Cultur(E+). Mała miejscowość w rumuńskich karpatach przez 8 dni stała się miejscem spotkania 44 uczestników z 6 krajów: Bułgarii, Chorwacji, Łotwy, Polski, Rumuni i Turcji. Projekt podejmował tematykę szeroko pojętej kultury. W składzie polskiej grupy, reprezentującej 4YOUth znalazły się osoby: Weronika, Klaudia, Julia, Olga, Maja, Aurelia oraz niezastąpiony lider grupy, Jakub.

Pojechaliśmy do Horezu wspólnie z organizatorami z Bukaresztu. Artystyczny duch projektu ujawnił się szybko, tuż po przyjeździe, w postaci spontanicznego jam session. Pierwszy dzień poświęciliśmy na zapoznanie się, wymianę oczekiwań i obaw. Po południu odbył się wieczorek kulturalny zespołu z Rumunii. Dzień drugi i następne przeznaczyliśmy kolejno na: zadanie z fotografią, prezentacje własnych kultur, podział  na grupy zainteresowań i próby stworzenia wspólnego występu, wystawę stworzonych prac fotograficznych.

Piątego dnia obyła się wycieczka do lokalnych punktów dziedzictwa narodowego UNESCO, a po tym przygotowywaliśmy wspólnie show, które odbyło się kolejnego dnia w lokalnym domu kultury, przed i z udziałem publiczności z Horezu (relacja ze spektaklu nadawana była w lokalnej telewizji na żywo). Następny dzień poświęciliśmy na ewaluację. Wszystko to przeplatane wspólnym muzykowaniem, grami i kolejnymi wieczorkami kulturalnymi. W dniu prób (szóstego dnia) w Polsce odbywały się wybory do Sejmu i Senatu, więc zgodnie (i za zgodą Organizatorów) postanowiliśmy udać się do Bukaresztu, aby oddać nasze głosy.

Projekt w założeniach zawierał dużą „dawkę” luzu, swego rodzaju niezdyscyplinowania, na rzecz integracji. W praktyce, niestety, przyjęło to formę nieco słabej organizacji i swego rodzaju niekonsekwencji. Kwestie zawarte w infopacku bez zapowiedzi mijały się z realiami, a potencjał uczestników nie został w pełni wykorzystany. Wspólnie jesteśmy zgodni co do słabej organizacji ze strony Prowadzących, dyskusyjnego poziomu, a czasami nawet poczucia zmarnowanego czasu. Ujemny bilans niweluje jakość uczestników, nowe relacje i zespół – czyli w zadzie wszystko co, wymiana młodzieżowa ma w sobie najpiękniejszego. Również jako polska grupa mocno zbliżyliśmy się do siebie.

Nasi Partnerzy

« »