Cycle and the City

Fotorelacje uczestników listopad 2017 Kowno, Litwa

Był to kolejny projekt, na który pojechałem z motywacją nauczenia się czegoś nowego. Temat wydawał mi się bardzo ciekawy, głównie dlatego, że jest ściśle związany z moją pracą. Nie myliłem się. Jazda na rowerze, prace manualne, poznanie lokalnego środowiska rowerowego oraz nawiązanie nowych znajomości z ludźmi z innych państw. Tak w skrócie mogę podsumować projekt, który odbył się w dniach 22- 30 października 2017 r. w Kownie na Litwie.

Pierwsze dni były poświęcone na integrację oraz przedstawienie założeń projektu. Integracja przebiegła błyskawicznie, a grupa była na tyle rowerowa, że wszyscy byli już mocno rozkręceni drugiego dnia. Mieliśmy świetne trenerki, które potrafiły reagować na nasze uwagi i np. przeprowadzić część zajęć na zewnątrz, gdy pogoda sprzyjała. Przygotowywały też ciekawe formy pracy w grupach, z których wynikały interesujące pomysły.

Był to projekt o rowerach w mieście. Kowno jest drugim co do wielkości miastem na Litwie, jakich w Europie jest tysiące. Dlatego wydaje mi się dobrym miejscem do przeprowadzenia szkolenia o takiej właśnie tematyce. Mieliśmy okazję poznać kulturę rowerową mieszkańców innych państw a także problemy z którymi się spotykają. Jak się okazało są one zbliżone do tych, które mamy w  Polsce.

Kulminacją projektu było wydarzenie, do którego przygotowywaliśmy się od samego początku. Zastanawialiście się kiedyś ile rowerów zmieści się w miejsce jednego samochodu? Podczas tego projektu sprawdziliśmy to wraz z grupą cyklistów z całej Europy. Łącznie skonstruowaliśmy 3 szkielety, które wyjechały na miasto. Głównym celem akcji było pokazanie jak wiele miejsca rowery potrafią zaoszczędzić. To pierwsza taka inicjatywa na Litwie. Mieszkańcy nie ukrywali zaskoczenia zorganizowaną akcją, część z nich narzekała na uliczne korki, reszta pozdrawiała rowerzystów ze szkieletami rowerów.

Mieliśmy też dużo czasu na zwiedzanie miasta oraz integrację z mieszkańcami. Z pewnością nie był to mój ostatni projekt na który pojechałem.

Ta inicjatywa była częścią programu „Erasmus+”. W Kownie, podczas projektu spotkało się 40 młodych reprezentantów Litwy, Hiszpanii, Polski, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz Danii, którzy przez tydzień dzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi rowerzystów.

Nasi Partnerzy

« »