Development of critical thinking of Lithuanian and Polish youth

Fotorelacje uczestników wrzesień 2018 Litwa

We wrześniu 2018 r. mieliśmy niepowtarzalną okazję wziąć udział w wymianie młodzieżowej pt. Development of critical thinking of Lithuanian and Polish youth, zorganizowanej przez stowarzyszenie Skeptic Youth z Kowna na Litwie. Uczestnikami byli młodzi ludzie z Polski i Litwy, a z każdego kraju przyjechało po 6 uczestników.

Projekt trwał tydzień i był niezwykłym doświadczeniem, pełnym rozwijających zajęć. Podczas warsztatów zapoznaliśmy się z głównymi metodami badawczymi używanymi w statystyce i teoriach prawdopodobieństwa, a także z podstawami psychologii poznawczej oraz założeniami analizy kosztów i korzyści. Uczyliśmy się, jak używać tej wiedzy w codziennym życiu: od umiejętności podjęcia właściwej decyzji co do zakupów, do krytycznej oceny dociekań naukowych.

Jednak, jak powszechnie wiadomo, nie samą pracą żyje człowiek (w tym wypadku nauką), a więc i nasza wymiana nie była jedynie studiowaniem tematu krytycznego myślenia – mieliśmy mnóstwo okazji do poznania siebie nawzajem podczas wielu nieformalnych zajęć, także na świeżym powietrzu. Zarówno grupa polska, jak i litewska, dostały osobny wieczór na zoorganizowanie spotkania z kulturą swojego kraju. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy narodowe potrawy, lekcję poloneza oraz przeróżne ciekawostki i quizy. Był także czas poświęcony na zwiedzanie przepięknego Kowna: pod wodzą przewodnika podziwialiśmy zamek kowieński, następnego dnia skorzystaliśmy z okazji by odkrywać samo miasto.

Tydzień w Kownie minął szybko i był pełen wrażeń. Ten niezwykły czas pomógł nam poszerzyć horyzonty, zdobyć nową wiedzę i zmienić sposób patrzenia na świat, ale także zdobyć nowych przyjaciół, poznać ich kulturę i język. Niestety wymiana dobiegła końca, jednak jesteśmy pewni że pozostaniemy w kontakcie przez długi czas i będziemy miło wspominać razem spędzone chwile!

Nasi Partnerzy

« »