Next Step!

Fotorelacje uczestników lipiec 2021 Latvia

5 uczestniczek i uczestników, wysłanych przez Fundację 4YOUth, wzięło udział w wymianie młodzieżowej Next step! Wymiana odbyła się w dniach 11-21 lipca 2021 roku w miejscowości Rites na Łotwie.

Wymiana Next Step! polegała na odkrywaniu potencjału swojej kreatywności i pewności siebie poprzez poznawanie, poprzez ciało i umysł, różnych podejść do nauki i nowych perspektyw edukacji na świeżym powietrzu. Celem projektu było połączenie dwóch ważnych elementów – natury i ruchu – aby stworzyć przestrzeń, w której można tworzyć, bawić się, uczyć i inspirować się nawzajem. Oto opinie osób z Polski na temat projektu, które wzięły udział w zajęciach projektowych na Łotwie:

Aleksandra (Team Leader): Spędzenie tych 10 dni w Rites na Łotwie było wspaniałym doświadczeniem. Wymiana pomogła mi odciąć się od mediów społecznościowych, mogłam skoncentrować się na własnych emocjach i poczuć, jak to jest być częścią tak różnorodnej i kreatywnej grupy. Poprzez wykonywanie konkretnych zadań, takich jak szlifowanie nowo nabytej umiejętności żonglowania czy grupowe wspinanie się po drabinie Jakuba, miałam szansę zrozumieć, że w rzeczywistości liczy się przede wszystkim proces, nie wynik końcowy: sposób, w jaki zdecydujecie się współpracować w grupie jest kluczowy. Poznałam swoje ograniczenia, wyszłam też ze swojej strefy komfortu w momencie podjęcia decyzji o skoku na bungee, mimo że panicznie boję się wysokości. Doceniam też chwile, które nie były zaplanowane: spontaniczna jam session przy ognisku czy spanie po raz pierwszy w życiu pod gołym niebem. Myśl o tej wymianie zawsze będzie wywoływać wspomnienie wielu emocji: wolności, dziecięcej radości i silnego poczucia przynależności do społeczności.

Julia: Niewątpliwie było to niesamowite doświadczenie i okazja, aby wejść w mikrokosmos tajemniczego Rites. Dostaliśmy szansę na stworzenie spójnej społeczności, a cała atmosfera była wprost magiczna. Nasz czas wypełniony był niekończącą się eksploracją. Mieliśmy szansę wieść wolne, uważne życie przez 10 dni. Nie mogłam lepiej wykorzystać tego czasu. Każda minuta była tego warta.

Marta: Pobyt w Rites był dla mnie ciągłą przygodą i wyzwaniem. Dzięki pieszym wędrówkom, wspinaczce i innym fizycznym aktywnościom, uczyliśmy się wytrwałości, wzajemnego wsparcia i wiary w siebie. Codzienne wieczory kulturowe otwierały nas na wzajemną różnorodność i dawały okazję do wspólnego przeżywania radości. W połowie projektu zostaliśmy zaproszeni do samodzielnego kształtowania programu warsztatowego. Efektem był różnorodny plan zajęć, prowadzony przez samych uczestników. Dzięki temu doświadczeniu mieliśmy okazję do przełamania własnych barier oraz podzielenia się z innymi naszym potencjałem i wrażliwością. Przez 10 dni, otoczeni naturą, z dala od codziennych trosk, stworzyliśmy wyjątkową wspólnotę, odpowiedzialną za siebie nawzajem. Zrozumieliśmy, że nie musimy od razu osiągać wymarzonego celu. Najważniejsze, żeby zrobić ku niemu jeden krok. A potem następny. To właśnie Rites stało się dla wielu z nas początkiem takiej wędrówki.

Patrycja: Wymiana młodzieżowa Next Step! była moim pierwszym doświadczeniem z programem Erasmus+. Było to szczerze najlepsze doświadczenie mojego życia. Uczestnicy, którzy stali się już moimi bliskimi przyjaciółmi, sprawili że czułam się jak w domu, a wspaniali organizatorzy, których wielbię całym moim sercem sprawili, że ta podróż była jeszcze bardziej niesamowita. Mieliśmy okazję stanąć twarzą w twarz z naszymi lękami i słabościami poprzez wyprawy do dzikich lasów, przeprawianie się przez rzeki czy skakanie z wysokości (w pełni zabezpieczeni oczywiście). Podczas całego projektu można było poczuć ducha współpracy, z racji iż druga połowa projektu była przeznaczona dla uczestników, którzy sami mieli zaplanować program warsztatowy. Spotkałam cudownych ludzi, wyszłam poza swoją strefę komfortu i dowiodłam samej sobie, że mogę osiągnąć więcej niż myślałam, ale przede wszystkim nigdy nie czułam się bardziej zainspirowana niż po tym projekcie.

Nasi Partnerzy

« »