EnvironMENTAL

Fotorelacje uczestników październik 2019 Cypr

Dzięki udziałowi w projekcie pt. EnvironMENTAL, który odbywał się w dniach 16-24 października 2019 r. w miejscowości Pedulas, położonej w pięknym, górskim regionie Cypru, mieliśmy szansę nawiązać kontakt z naturą i wspólnie się uczyć.

Temat projektu skupiał się na życiu w zgodzie z naturą oraz na świadomości problemów środowiskowych i własnym wpływie na naturę. Zdobyliśmy wiedzę w zakresie zasad zero waste, globalnego ocieplenia, nadużycia plastiku oraz greenwashingu. Udało nam się wyprodukować własne kosmetyki oraz debatować o ważnych tematach. Wymiana została zaprojektowana w taki sposób, by wpłynąć jak najbardziej na uczestników, by byli zmotywowani, by zarówno zacząć działać, jak i zachęcać innych do zmiany szkodliwych przyzwyczajeń. Cieszymy się, że mieliśmy sposobność do tego, by uczyć się od siebie oraz odkrywać wspólnie nowe kwestie dotyczące naszego życia codziennego, które wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

Oto relacje naszych uczestników:

Wymiana młodzieżowa „EnvironMENTAL” była moim już piątym projektem w ramach Erasmus + oraz drugim o tematyce ekologicznej. Pomimo wątpliwości, że dany temat został przeze mnie wyczerpany, byłam bardzo pozytywnie zaskoczona, ilu nowych rzeczy się dowiedziałam. Najważniejszym elementem było zaangażowanie, zarówno ze strony organizatorów jak i uczestników, dlatego projekt został przeprowadzony w najlepszy możliwy sposób. Po projekcie staram się dzielić uzyskaną wiedzą ze znajomymi oraz robię im „mini warsztaty” na wzór warsztatów z projektu o kosmetykach naturalnych i nowych odsłonach starych koszulek. Projekt był pełen nie tylko wiedzy i doświadczeń, ale również emocji, nowych kontaktów i możliwości posługiwania się językiem angielskim.

Katja

Na wymianie młodzieży “EnvironMENTAL” spędziliśmy bardzo wartościowy pod wieloma względami tydzień. Razem z uczestnikami z Cypru, Hiszpanii, Rumunii i Włoch wymienialiśmy się zarówno wiedzą i doświadczeniami związanymi z sytuacją dotyczącą środowiska naturalnego i działań polityków w tej kwestii, jak i elementami kultur naszych krajów, takimi jak typowe przekąski, zwyczaje czy tańce. Codziennie braliśmy udział w ciekawych i inspirujących warsztatach przygotowywanych i prowadzonych przez liderów i uczestników, którzy wykazywali się inicjatywą i chęcią podzielenia się z pozostałymi swoją wiedzą i umiejętnościami na temat m.in. problemu plastiku, robienia własnych kosmetyków, dawania nowego życia swoim T-shirtom poprzez własnoręczne ich farbowanie. Wszystko to przebiegało w przyjaznej, a wręcz rodzinnej atmosferze, w malutkiej, urokliwej miejscowości w cypryjskich górach, tuż obok słynnego Olimpu. Oprócz przydatnej wiedzy i konkretnych umiejętności jakie nabyliśmy podczas projektu nawiązaliśmy też wiele nowych kontaktów i przyjaźni z rówieśnikami z innych krajów, przy okazji ćwicząc posługiwanie się językiem angielskim w praktyce.

Miłosz

Był to mój pierwszy projekt w ramach Erasmus +, nie wiedziałem, czego oczekiwać. Teraz po powrocie wiem, że chcę wziąć udział w kolejnych projektach. Dzięki projektowi nauczyłem się nie tylko wielu rzeczy o ekologii, ale również zdobyłem motywację, aby działać w tym kierunku jeszcze bardziej. Odkryłem Cypr, jak również poznałem wiele cudownych osób z, którymi mam kontakt po projekcie. Myślę, że projekty takie jak ten są wartościową lekcją, dzięki której można również poznać siebie. Osobom, które nigdy nie były na projekcie, bardzo polecam wziąć udział – jest to niesamowita szansa, którą otrzymujemy.

Maciek

EnvironMENTAL był moim pierwszym projektem Erasmus+ i na pewno nie ostatnim. Bardzo chciałam dowiedzieć się, jak mogę zmienić swoje życie, by zrobić coś dla naszej planety i moje oczekiwania zostały spełnione w 100%. W malowniczo położonej wiosce Pedoulas mogłam skupić się na uczestniczeniu w różnorodnych sesjach, przyswajaniu wiedzy w kreatywny sposób i poznawaniu uczestników z pozostałych czterech państw: Cypru, Hiszpanii, Włoch i Rumunii. W ciągu 8 dni projektu udało nam się wspólnie stworzyć filmiki na instagrama promujące eko tryb życia, przygotować i przedstawić prezentacje o sytuacji eko-politycznej w naszych państwach, przeprowadzić kilka ciekawych dyskusji o środowisku, czy po prostu kilka razy zbierać śmieci ze szlaków turystycznych. Bardzo się cieszę, że mogłam uczestniczyć w tym projekcie. Jednak jeszcze bardziej jestem zadowolona z tego, że nauczyłam się czegoś nowego i wprowadzam zmiany w moim życiu. Umiem zrobić swoje własne mydło i dezodorant zero waste, zaczęłam myć włosy bez użycia plastiku, jestem jeszcze bardziej świadomym konsumentem. Moje myślenie i perspektywa trochę się zmieniła, za co jestem wdzięczna prowadzącym sesje oraz wszystkim uczestnikom. Naprawdę było niesamowicie!

Magda

Nasi Partnerzy

« »