EUdiology

Fotorelacje uczestników marzec 2018 Wielka Brytania

W dniach 12 – 20 marca w Londynie, w Gilwell Park, odbyła się wymiana młodzieżowa EUdiology. W projekcie brało udział 32 młodych ludzi z Rumunii, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Litwy, Turcji, Cypru, Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Polski. Każdy dzień obfitował w wiele nowych doświadczeń oraz pożytecznych informacji. Celem projektu było lepsze poznania Unii Europejskiej, integracja, zrozumienie co każdy z krajów wnosi do wspólnoty oraz wymiana poglądów na temat Unii Europejskiej.

Uczestnicy projektu zaczęli się zbierać już w poniedziałek po południu. Ostatni z nas przyjechali w środku nocy, dlatego dopiero we wtorek rano rozpoczęła się nasza przygoda. Pierwszego dnia skupiliśmy się na poznaniu siebie i okolicy. Pierwszą aktywnością było rysowanie portretów. Kawałek po kawałku rysowaliśmy innych uczestników, w międzyczasie zmieniając rysowane przez nas osoby. To była super zabawa, chociaż okazało się, że niewiele z nas posiada prawdziwy talent do malowania, przez co niektórych ciężko było rozpoznać 😉

W kolejnej grze musieliśmy ustawić się na jednej linii i uszeregować np. wg imienia. Brzmi prosto, jednak wcale takie nie było – nie mogliśmy przy tym mówić i zejść z linii, więc nie obyło się bez zabawnych sytuacji.

Po południu integrowaliśmy się w mniejszych grupach, jednocześnie poznając okolicę Gilwell Parku. Podzieleni na kilka drużyn mieliśmy do wykonania kilka zadań, na przykład porozmawiać z pracującymi tam wolontariuszami, znaleźć jezioro, basen i owce 😉 Wszystko skrzętnie fotografowaliśmy i na koniec zadania wymieniliśmy się zdjęciami na naszej facebookowej grupie.

Tego dnia poznaliśmy również ideę certyfikatu Youthpass, cennego narzędzia, dokumentującego nasze doświadczenia. Po kolacji miał miejsce pierwszy wieczorek kulturalny. Mieliśmy okazję lepiej poznać Rumunię. Obejrzeliśmy prezentację, zagraliśmy w quiz, a na końcu skosztowaliśmy kilku rumuńskich smakołyków. Następnego dnia kontynuowaliśmy poznawanie siebie – dzięki jednej z zabaw mieliśmy okazję porozmawiać z losowymi osobami i dowiedzieć się co robią w życiu, czym się interesują, a także czego nie robią 😉 Jedna sesja poświęcona została budowaniu ducha zespołu. Aby to zrobić musieliśmy dotrzeć z punktu A do punktu B, nie dotykając ziemi, mając do dyspozycji tylko malutką, papierową karteczkę. Było trochę sportu, skakania i na pewno dużo kreatywności, śmiechu i główkowania, jak dotrzeć do celu.

Po południu zaczęliśmy już pracę nad właściwym tematem naszego projektu – tematem Unii Europejskiej. To było ciekawe doświadczenie, zobaczyć jak inni ludzie w naszym wieku postrzegają Unię Europejską, przez pryzmat rzeczywistości, w której żyją.

Tego dnia odbyła się pierwsza sesja video/magazyn w czasie, której zostaliśmy podzieleni na grupy, w których do końca projektu pracowaliśmy nad utworzeniem gazety o życiu w UE i nad filmem pokazującym to życie – np. jak Unia Europejska będzie wyglądać w przyszłości. Wieczorem przyszedł czas na polski wieczór kulturalny oraz na POLympics – Polskie Igrzyska Olimpijskie 😉

Czwartek zaczął się od gier na świeżym powietrzu, co miało na celu uaktywnić nas z samego rana. Każda z tych gier miała uczyć nas współpracy i działania w grupach. Kolejnym punktem była w tym dniu symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych, podczas której dyskutowaliśmy nad nowymi rozwiązaniami i wymienialiśmy poglądy. Po południu mieliśmy czas na tworzenie naszych gazet oraz filmów. Efekty tego zadania mieliśmy poznać dopiero ostatniego dnia projektu. Każdy z nas był ciekaw jak się poszczególne grupy zaprezentują i jakie problemy zostaną poruszone. Po dobrej kolacji odbył się wieczór litwiński. Obywatele tego kraju zaprezentowali nam film na temat ich państwa, zapoznali nas z kulturą oraz poczęstowali nas chlebem oraz słodyczami.

Piątek to kolejny dzień atrakcji. W programie przewidziane zostało zadanie o nazwie „world cafe”, które polegało na wymianie myśli i poglądów na temat konkretnego tematu. Zostaliśmy dobrani w czteroosobowe zespoły i zmienialiśmy stoliki co parę minut, aby omówić kolejne zagadnienia. Było to bardzo interesujące zadanie, które zmuszało nas do rozmowy i zaangażowania w dyskusję. Każdy głos był ważny. Było to ciekawe doświadczenie, ponieważ każdy mógł wyrazić swoje zdanie. Tego dnia wieczór był poświęcony kulturze greckiej. Uczestnicy przygotowali regionalne tańce, piosenki oraz jedzenie.

W kolejnych dniach wymiany odbyliśmy kolejną już symulacje. Tym razem wcieliliśmy się w mieszkańców urokliwego miasteczka HoneyPot, które słynie ze swojego romantycznego klimatu. Niestety inwestorzy postanowili na miejscu głównego hotelu wybudować elektrownie jądrową. Różne grupy interesów walczyły o przekonanie reszty mieszkańców do swoich racji. Ostatecznie miasto odrzuciło propozycje inwestorów i pozostawiło miejsce takim jakim było do tej pory. Podczas tej symulacji, każdy z nas mógł poćwiczyć umiejętność negocjacji, przemawiania przed innymi, a także przekonał się, jak jedna mała rzecz może wpłynąć na życie wielu, wielu innych ludzi.

Tego samego dnia poznaliśmy również różne programy Unii Europejskiej, czego dokładnie one dotyczą, jakie są ich cele, kto oraz jak może z nich korzystać. Dla wielu była to sesja pełna nowych informacji dotyczących możliwości jakie oferuje nam Unia Europejska. Efektem jednego z tych programów są filmy takie jak Pokot, Lobster czy Loving Vincent, które powstały przy wsparciu finansowym programu Creative Europe.

Kolejnego dnia powoli zaczynaliśmy podsumowywać projekt. Od rana każda grupa medialna pracowała na zdwojonych obrotach, by na czas zmontować film oraz zamknąć pierwsze wydanie magazynu. Na szczęście wszyscy sprostali temu wyzwaniu. Wczesne popołudnie upłynęło nam na czytaniu ciekawych artykułów oraz rozwiązywaniu zagadek zamieszczonych w naszych gazetach.
Tego dnia mieliśmy także okazję wejść w rolę twórców europejskiej polityki. Podczas wspólnych dyskusji szukaliśmy pomysłów co możemy zrobić, aby Europa była jeszcze lepszym miejscem do życia. Nasze pomysły i wnioski zostaną przekształcone w przyszłe projekty międzynarodowe. Podczas kolejnej sesji w niewielkich grupach przygotowywaliśmy piosenki, które następnie prezentowaliśmy przed liczną publicznością. Każdy z nas mógł się poczuć jak królowa popu, diva operowa a nawet gwiazda rocka. Dzień zakończyliśmy hiszpańsko – włoskim wieczorem międzynarodowym, po którym nikt na pewno nie położył się spać z pustym brzuchem.

Ostatniego dnia wymiany dostaliśmy od organizatorów niespodziankę – możliwość zwiedzania Londynu. Tego dnia przeszliśmy niezliczoną liczbę kilometrów, zobaczyliśmy niejedno muzeum i tylko Big Ben nie dał się sfotografować 🙁 Wieczorem odbyło się podsumowanie wymiany połączone z krótkim wieczorkiem brytyjskim. Obejrzeliśmy również nakręcone przez nas filmy.

ANIA: To był mój pierwszy projekt w ramach Erasmusa + i zdecydowanie mam nadzieję, że nie ostatni! To najlepsza okazja do dowiedzenia się, jak wygląda życie osób w podobnym wieku, w różnych krajach. Poznać kraj nie przez zabytki i historię, ale przez codzienne doświadczenia rówieśników. No i super jest świadomość, że mam kogo odwiedzić na Sardynii 🙂

ZUZANNA: Uczestnicząc po raz pierwszy w projekcie mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolona z tego jak spożytkowałam swój czas. Nauczyłam się wiele ciekawych rzeczy, poznałam nowe informacje, nawiązałam nowe znajomości, podszkoliłam język oraz przełamałam swoje bariery. Celem projektu było również przełamywanie wewnętrznych barier podczas komunikowania się. Wyzwaniem stawały się wypowiadane na głos w języku angielskim własne opinie. Praca w grupach służyła polepszaniu swoich umiejętności w zespołach i dochodzeniu swoich racji.

MAGDA: Wymiana EUdiology była jedną z ciekawszych inicjatyw międzynarodowych w jakich miałam okazję uczestniczyć. Pomimo sporej wiedzy o Unii Europejskiej, każdego dnia dowiadywałam się czegoś nowego, a wszystko w bardzo przyjemnej atmosferze i przy użyciu niecodziennych metod. Gorąco zachęcam każdą młodą osobę aby zapoznała się z programem Erasmus+ oraz możliwościami jakie dają fundusze europejskie.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz video na stronie organizatorów.

Nasi Partnerzy

« »