EU+Tolerant

Fotorelacje uczestników listopad 2018 Rumunia

Krótka przerwa w studiowaniu lub po egzaminach, urlop od pracy, kilka wolnych tygodni przed obroną lub początkiem nowej pracy – każde z nas było w innej sytuacji, ale wszyscy postanowiliśmy ten czas wykorzystać w ten sam sposób – na rozwój naszej wiedzy, znajomości i odwiedzenie nieznanego nam dotąd regionu. Wymiana młodzieżowa EU+Tolerant w Rumunii organizowana przez United Youth for Educational Development była wręcz idealną opcją na produktywne spędzenie 11 dni na przełomie października i listopada 2018. Przeszliśmy rekrutację Fundacji 4YOUth, spakowaliśmy walizki i ruszyliśmy w drogę!

Już na pierwszym spotkaniu na parkingu w Kluż-Napoce i w autobusie w drodze do miejsca projektu – Poiana Negrii w rumuńskich Karpatach – było wiadomo, że stworzymy świetny zespół. Każdy kolejny dzień wymiany tylko udowadniał nam, jak wiele łączy nas z pozostałymi uczestnikami – z Rumunii, Włoch, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Słowacji.

Temat tolerancji poruszaliśmy codziennie, ale za każdym razem w innej odsłonie – formą poznawania tego tematu były nie tylko dyskusje i debaty, ale również realne akcje społeczne. Nieformalne rozmowy i panele dyskusyjne były dobrym środkiem poznania problemów tolerancji w innych krajach, kulturach i porównania naszych opinii i sposobów patrzenia. Debaty pomogły w sposób formalny i pełen szacunku dla drugiej strony zaprezentować przygotowane wcześniej i poparte mocnymi dowodami argumenty.

Zdecydowanie najwięcej emocji dostarczył nam kontakt z miejscowymi podczas akcji free hugs, która odbyła się w pobliskim miasteczku, Vatra Dornei. Wszyscy stanęliśmy na głównym moście z napisem Sunt om, ofera mi imbratisare (Jestem człowiekiem, przytul mnie) i zachęcaliśmy przechodniów, żeby przekroczyli barierę bliskości z nieznajomymi i przytulili nas. Rumuńska społeczność okazała się bardzo ciepła i otwarta. Z początku nieśmiało, ale z każdą minutą coraz bardziej dynamicznie, rozkręciliśmy prawdziwie emanujące dobrą energią działanie, w którym bardzo miło było się znaleźć.

To wydarzenie było naszym pierwszym wyjazdem z naszej małej, spokojnej wioski. Drugim była wycieczka objazdowa, podczas której mieliśmy okazję zobaczyć cerkwie i klasztory w regionie Suczawa. Bogactwo kulturowe okazało się niespodziewanie ciekawe i robiło niemałe wrażenie. Nie bez powodu malowane cerkwie północnej Mołdawii wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ostatnim przystankiem były ruiny zamku z XIV i XV wieku, w których atmosfera średniowiecza przetrwała do dziś.

Znakomitą okazją do poznania krajów, z których pochodzili inni uczestnicy, były wieczory kulturowe, na których poszczególne zespoły prezentowały swoje tradycje, częstowały przywiezionymi ze swoich ojczyzn smakołykami i napojami oraz zapraszały do wspólnego tańca do tradycyjnej muzyki. Jako zespół polski przeprowadziliśmy quiz wiedzy o naszym kraju, odtańczyliśmy z innymi uczestnikami poloneza, przeprowadziliśmy gry znane z polskich wesel, poczęstowaliśmy kolegów między innymi ptasim mleczkiem, krówkami i kabanosami, a na koniec wszyscy bawiliśmy się przy dźwiękach popularnej muzyki polskiej.

Program wymiany pozwolił nam się również rozwinąć artystycznie. Najlepszym tego przykładem były wystawione przez nas mini przedstawienia teatralne, które poruszały tematykę projektu, oraz filmiki, na których przygotowanie przeznaczony był jeden dzień wymiany. Każda z grup dała z siebie wszystko, a stworzone przez nas filmiki były bardzo wysokiej jakości – zarówno pod względem merytorycznym, jak i artystycznym. Jako wyraz uznania dla twórców najlepszych nagrań i dla najlepszych aktorów, po uroczystej emisji na nocy oskarowej oraz przeprowadzonym głosowaniu, wręczone zostały statuetki.

Podsumowując, cały projekt dał nam, poza wspaniale spędzonym czasem, mnóstwo nowych doświadczeń i wiedzy. Poszerzył horyzonty za sprawą poznawania nowych punktów widzenia i dzielenia się wzajemnie swoją wiedzą – zarówno z osobami niezwiązanymi wcześniej z tematem, jak i aktywistami w tej dziedzinie. Nie było łatwo pożegnać się z poznanymi tam osobami, od których tyle się nauczyliśmy i które wniosły widoczny wkład w nasze życie. Jednak z tą nowo zdobytą wiedzą możemy teraz dalej iść w świat, wrócić do naszych obowiązków oraz podejmować nowe wyzwania, aktywnie korzystając z owoców pracowicie spędzonego czasu podczas projektu. Polski team, odmeldować!

Nasi Partnerzy

« »