EYOUxit EURemain

Fotorelacje uczestników luty 2018 Wielka Brytania

Projekt EYOUxit EURemain – czyli jak w 9 dni poznać przyjaciół na całe życie i zakochać się w Londynie.

Pierwszy dzień stanowił nie lada organizacyjne wyzwanie! Musieliśmy dotrzeć z lotniska aż do Gilwell Park. Oczywiście nie uniknęliśmy zagubienia, ale komuż to się nie przytrafiło w mieście marzeń i magii. Poza tym, każde zboczenie z trasy można potraktować jako dodatkową okazję to zwiedzenia mniej znanych zakątków stolicy, a najważniejsze, że udało nam się powrócić na prawidłowy szklak. God save the Google Maps! Po udanym przetarciu nowego szlaku i dotarciu do miejsca docelowego, zostaliśmy zaproszeni na kolację, podczas której mogliśmy poznać pozostałych uczestników z innych krajów oraz nawiązać nowe znajomości.

Kolejnego dnia głównym naszym celem było jeszcze lepsze poznanie wszystkich uczestników i integracja międzykulturowa. Graliśmy w gry, by lepiej zapamiętać swoje imiona oraz rysowaliśmy swoje portrety, które potem dumnie wisiały na ścianie. Następnym naszym zadaniem było poznanie okolicy i udokumentowanie odkrywania parku poprzez wykonanie fotorelacji z różnymi przedmiotami, ba nawet z owcami! Wieczorem odbyła się dyskusja o znaczeniu oraz skutkach Brexitu.

W trakcie kolejnych dni wcale nie działo się mniej! Mario miał przygotowane dla nas mnóstwo inspirujących i dających wiele do myślenia zadań i warsztatów. Musieliśmy stworzyć produkt, którego części składowe byłby z każdego europejskiego kraju, braliśmy udział w debatach Oxfordzkich, których za zadaniem było rozstrzygnięcie problematyki czy i jakie cenzusy wyborcze powinny istnieć, a nawet udało nam się stworzyć własne państwo Meow, w unikalną Konstytucją, zwyczajami, tradycją, dokumentami, rządem, tańcem narodowy i hymnem. Mimo, że wszyscy uczestnicy już dawno powrócili do domów i do swojego normalnego życia, to każdy z nas już na zawsze pozostanie „Meoweans”.

Projekt uświadomił nam jak wielkie znaczenie ma Unia Europejska oraz jak dużo dzięki niej zawdzięczamy np.: swobodny przepływ osób, brak dodatkowego opodatkowania, jak UE wspiera młodych oraz istotę praw człowieka. Poruszaliśmy także inne niemniej ważne tematy, jak znaczenie wartości demokratycznych, wagę naszego głosu podczas wyborów oraz istotę głosowania. Mogliśmy dogłębniej poznać problemy z jakimi UE obecnie musi się zmierzyć, spróbować zrozumieć i znaleźć rozwiązanie dla obecnego kryzysu. Zaznajomić się także z opinią uczestników z innych krajów, jak oni postrzegają różne problemy. Zrozumieliśmy jak istotnym narzędziem są media oraz wagę jaką należy przykładać do sprawdzania informacji, by nie czerpać wiedzy z Fake News.

Podczas licznych warsztatów, oprócz nieocenionej nauki nieformalnej, mogliśmy także zaprzyjaźnić się z innymi uczestnikami, szlifować swój język angielski, pracę w grupie czy zdolności komunikacyjne. Jednym słowem, wszystkie potrzebne na rynku pracy soft skills zostały niewątpliwie ulepszone. Cultural Nights pozwoliły nam poznać nowe kultury, obszyje, tradycje, regionalne dania i napoje.

Mimo ogromu zajęć mieliśmy także jeden wolny dzień, na zwiedzanie Londynu. Razem z innymi uczestnikami odkrywaliśmy przepiękne zakątki tego magicznego miasta. Zobaczyliśmy British Museum, Pałac Westminsterski, Art Gallery, Soho i Chinatown. Mimo tak napiętego grafiku, jeszcze wiele pozostało do odkrycia. Jednak ta podróż rozbudziła mój apetyt na kolejny podbój Londynu.

Nie sądziłam, że przez tak krótki okres można tak bardzo zbliżyć się, wydawałoby się, do zupełnie obcych ludzi. Jestem pewna, że niektóre przyjaźnie przetrwają próbę czasu i będą trwałym dowodem, na to że pomimo różnic możemy żyć razem.

Czego nauczyłam się podczas tych niesamowitych 9 dni? Zrozumiałam, że mimo, iż pochodzimy z różnych krajów, kręgów kulturowych, mamy inne plany i marzenia, to tak naprawdę wszyscy jesteśmy bardzo podobni do siebie. Te drobne odmienności nie powinny być przeszkodą do zjednoczenia, gdyż to właśnie w naszym zjednoczeniu jest siła, zjednoczenie i współpraca pozwolą nam zbudować lepszą przyszłość.

Nasi Partnerzy

« »