Faith In The Future III

Fotorelacje uczestników kwiecień 2018 Wielka Brytania

To był mój drugi wyjazd do Asha Centre. Zapamiętałem je jako piękne miejsce, w którym nauka jest na wysokim poziomie. Niedoświadczonym uczestnikom z początku wiele rzeczy wydaje bardzo tajemniczych i otwartych na interpretacje, ale przez kolejne dni rytuały nabierają coraz większego sensu. Bardzo poruszający jest również głeboki szacunek osób pracujących w Asha do otaczającej ośrodek przestrzeni i wszystkich ludzi.

Tematyka zajęć była zróżnicowana – osobiście najbardziej interesował mnie sufizm i islam, a religie chińskie były raczej na końcu. Jednakże zgłębiając temat byłem coraz bardziej zafascynowany wiedzą oraz mechanizmami, kryjącymi się za przebogatą kulturą Chin. W końcu spojrzałem na ten kraj nie tylko przez pryzmat rewolucji kulturalnej w latach 60. XX w., partyjnej doktryny, czy dzikiego rozwoju gospodarczego, lecz bardziej z perspektywy filozofii, spraw społecznych oraz systemu politycznego.

Program tygodniowego szkolenia pozwalał nam swobodnie odkrywać zakamarki chińskiej duszy poprzez muzykę, sztukę, teatr, filozofię, literaturę i historie. Fascynacja prowadzącego I-Chingiem jest tak głęboka, że i ja już kilka razy sięgałem po Księgę Zmian w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Zrozumiałem znaczenie i powagę kultury czczenia przodków, doceniania tradycji oraz rytuałów. Coś, co wcześniej wywoływało we mnie tylko ironiczny śmiech, zyskało moc kształtowania świadomości i przetrwania społecznej tradycji.

Wspólne sesje to jednak nie jedynie intelektualne rozważania, ale też i praktyczna nauka tai-chi oraz medytacji w buddyjskiej świątyni. Asha to rownież ludzie, którzy tworzą to miejsce. Pomimo rotacji w załodze spotkałem kilku znajomych z poprzedniej wizyty, których obecność niezmiernie mnie ucieszyła. Po tygodniu obcowania z naturą, ludźmi oraz duchem Ashy mogę powiedzięć, że wróciłem do siebie jako lepszy i mądrzejszy człowiek, a narzędzia oraz wiedzę uzyskaną w tym czasie już wykorzystuję w swoich projektach, pracy oraz warsztatach.

Po dwóch wizytach w Asha Centre opowiadam o tym miejscu zawsze z entuzjazmem. Każdy kto jest gotowy na taki wyjazd, powinien spróbować, a swoją pracą i zaangażowaniem docenić wysiłek podejmowany przez ludzi Ashy, aby uczynić ten świat miejscem lepszym do życia dla każdego.

Nasi Partnerzy

« »