H(e+)lp

Fotorelacje uczestników listopad 2019 Rumunia

Projekt H(e+)lp, który odbywał się od 1 do 8 listopada 2019 r. był moim drugim projektem Erasmus+. Ten jednak wspominam najlepiej. Bardzo dobra organizacja i przygotowanie merytoryczne sprawiły, że każdy z uczestników dał z siebie 100%. Pomimo różnic kulturowych, uczestnicy z 8 krajów – Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Łotwy, Polski, Rumunii, Włoch i Turcji – świetnie się dogadywali.

Oprócz integracji duże znaczenie miała również tematyka projektu, tj. udzielanie pierwszej pomocy. Temat ten jest mocno zaniedbywany w naszym kraju. Podczas aktywności nauczyliśmy się przeprowadzać resuscytację krążeniowo-oddechową, a także pomagać w przypadku poparzeń oraz odmrożeń. Poza zajęciami teoretycznymi mieliśmy również okazję sprawdzenia naszej wiedzy na innych uczestnikach (“żywych manekinach”). Mimo prowizorycznych warunków, każdy z nas podszedł do tego z pełną powagą i zaangażowaniem.

Największą atrakcją były jednak wieczory kulturowe – podczas nich mogliśmy zaznajomić się wzajemnie z tradycją i kulturą naszych krajów. Wśród atrakcji, które przygotowaliśmy jako polska grupa znalazł się quiz, polonez oraz poi dance improwizowany przeze mnie. Wieczory kończyliśmy zwykle późną nocą, lecz rankiem wstawaliśmy pełni sił, gotowi na nowe warsztaty.

Jestem niebywale zaskoczony, z jaką łatwością przyszła mi integracja z ludźmi z innej kultury, innego środowiska. Pełna otwartość, zaufanie i sympatia sprawiła, że kontakt utrzymujemy po dziś dzień.

Nasi Partnerzy

« »