Leaders for the future

Fotorelacje uczestników czerwiec 2019 Włochy

W dniach 1-8 czerwca 2019 r. uczestniczyliśmy w szkoleniu pt. Leaders for the future, które dotyczyło rozwoju kompetencji liderskich i przywódczych poprzez pracę z młodymi ludźmi w środowisku naturalnym.

W projekcie uczestniczyło 26 osób z 7 różnych krajów: Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Litwy, Polski, Rumunii, Turcji i Włoch. Wszystkie kraje zaprezentowały nam swoją kulturę i zainspirowały do jedności Europejskiej. Głównym językiem treningu, pomimo lokalizacji we Włoszech, był język angielski. Miejsce naszego pobytu (Aquapessa, Włochy) uraczyło nas nie tylko pięknymi widokami i świetnym zakwaterowaniem, ale też bogatym i różnorodnym włoskim jedzeniem (z uwzględnieniem preferencji wegańskich, które niejednokrotnie przewyższały te mięsne).

W czasie projektu przygotowano dla nas wiele ciekawych ćwiczeń, które miały na celu rozwój naszych kompetencji w zakresie edukacji pozaformalnej i dialogu międzykulturowego. Nie były to nudne, szkolne wykłady, ale wiedza wykorzystana w praktyce. Uczestniczyliśmy też w wielu aktywnościach, m. in. strzelaliśmy z łuku, aby nauczyć się koncentracji w dążeniu do celu, komponowaliśmy wspólny obraz, aby nawiązywać bliższe relacje, szukaliśmy drogi do wiejskiej chatki, aby zrozumieć dynamizm grupy, budowaliśmy szałasy, aby wpłynąć na naszą kreatywność.

Młodzi liderzy to ludzie, którzy zmieniają świat na lepsze i mówią o tym, że nie musimy stać biernie. Każdy z nas jest aktywnym wolontariuszem w społeczeństwie lokalnym i nowa wiedza praktyczna wpłynie na korzystną zmianę naszych środowisk. Pierwsza okazja do zaprezentowania nowych umiejętności pojawiła się już podczas wyjazdu: podzieleni na trzy grupy mieliśmy zaproponować aktywności dla młodzieży szkolnej.

Naszym zdaniem wyjazdy na tego typu projekty są niezapomnianym przeżyciem. Dzięki nim poznajemy wielu wyjątkowych ludzi – aktywnych obywatelsko indywidualistów, którzy chcą robić różnicę. Projekt nauczył nas, jak można wykorzystywać wiedzę teoretyczną o byciu liderem przy użyciu konkretnych narzędzi. Czas spędzony w uroczej Acquapessie był dla nas możliwością do zawarcia wielu, dobrze rokujących, przyjaźni międzynarodowych. Otrzymaliśmy również międzynarodowy certyfikat Youthpass, który potwierdza nabyte przez nas kompetencje. Jednak najważniejsza jest wewnętrzna przemiana i motywacja do naszych nowych działań. Projekty tego typu pobudzają do działania i wpływają inspirująco na wszystkie aspekty życia. Nigdy nie zapomnimy tych kilku intensywnych dni szkolenia, które zmieniły nas na lepsze.

Nasi Partnerzy

« »