Let’s Digitalize Youth Organisations!

Fotorelacje uczestników wrzesień 2016 Litwa

Poranna rozgrzewka z użyciem YouTube’a, nakręcenie własnego LipDuba, taneczna bitwa na Playstation i konkurs na największą liczbę lajków – to tylko niektóre z oryginalnych aktywności, jakie przygotowali dla nas trenerzy podczas projektu Let’s Digitalize Youth Organisations!

Kowno, drugie co do wielkości litewskie miasto, na kilka dni zamieniło się dla nas w stolicę kreatywności, pomysłowości i skarbnicę inspiracji przynajmniej na najbliższe kilka miesięcy. Od 8 do 15 sierpnia 7 uczestników z Polski miało okazję wziąć udział w treningu, który miał na celu przybliżenie młodym ludziom szeregu możliwości jakie niesie tzw. digitalizacja zarówno w perspektywie ogólnej jak i pracy wszelkich organizacji pozarządowych. Nasi trenerzy, Alvydas i Ieva, przedstawiali nam te mniej jak i bardziej znane narzędzia, programy i aplikacje, które znacznie ułatwiają naszą codzienną pracę. Ten charyzmatyczny i niezwykle energetyczny duet ciągle zaskakiwał nas nietypowymi pomysłami. Wybór nagród na koniec projektów? Zróbmy głosowanie online! Poranny energizer? Tylko z wykorzystaniem social media! Gra miejska? Z użyciem Pokemon Go i mnóstwem dodatkowych zadań, oczywiście większość związana ze światem wirtualnym 😉

Ale każdy projekt to oczywiście coś więcej niż tylko kolejne warszaty i zadania do wykonania. To przede wszystkim ludzie, przyjeżdżający z odmiennych zakątków Europy, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i przede wszystkim kulturą. W tym wypadku młodzież z Litwy, Łotwy, Rumunii, Włoch i Polski wspólnie odkrywała podobieństwa i różnice między tymi państwami co wieczór reprezentując swoje kraje podczas tzw. Intercultural Evenings. Skosztowaliśmy wspaniałego tiramisu, nauczyliśmy się tradycyjnego łotewskiego tańca, odkryliśmy niezwykłe poczucie humoru Litwinów, a sami pokazaliśmy, że warto przyjechać do Polski, nie tylko ze względu na wyśmienite jedzenie i trunki!

Projekt Let?s Digitalize Youth Organisations był dla mnie (i wierzę, że dla wszystkich uczestników) wspaniałą przygodą, która zainspirowała mnie do dalszego snucia wielkich planów i korzystania z możliwości, które daje nam dzisiejszy świat i ciągle rozwijająca się technologia. Tydzień spędzony w międzynarodowym gronie osób, które pragną nie tylko uczyć siebie, ale też ludzi wokół, był tym, czego każdy potrzebuje w wakacje – oderwaniem się od codzienności, nabraniem dystansu i nowych pomysłów na nadchodzący rok, a także czasem zabawy i odpoczynku jednocześnie. Gdyby ktoś zapytał mnie czy warto spędzać wakacje jadąc na projekt, podczas którego cały dzień zapełniony jest zajęciami, odpowiedziałabym, że nie wyobrażam sobie lepszego połączenia przyjemnego z pożytecznym!

Nasi Partnerzy

« »