Love is in the air

Fotorelacje uczestników sierpień 2018 Rumunia

Projekt Love is in the air to wymiana młodzieżowa, która odbyła się w dwóch miejscowościach, Sarata Monteoru oraz Buzau w Rumunii, w dniach od 27 sierpnia do 5 września 2018 roku. Zgromadziła ona 41 uczestników spośród 8 krajów takich jak: Bułgaria, Czechy, Grecja, Polska, Hiszpania, Włochy, Macedonia i Rumunia.

Hotel, w którym odbywały się warsztaty, odznaczał się wysokimi standardami z salą konferencyjną, pokojami z lodówkami oraz klimatyzacją, altaną porośniętą winoroślami oraz roślinami pachnącymi jaśminem, tarasem z pięknym widokiem na góry, basenem z wodą solankową oraz przestronnym salonem połączonym z kawiarnią.

Temat przewodni projektu obejmował zagadnienia związane z zanieczyszczeniem powietrza, jego przyczynami oraz wpływem na zdrowie i życie człowieka, jak ten problem jest traktowany w różnych krajach, jakie są kierunki zmiany myślenia społeczeństwa oraz jak my możemy pośrednio wpływać w naszym życiu codziennym na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Program warsztatów miał na celu uświadamianie o zagrożeniach związanych z zanieczyszczaniem powietrza oraz kształtowanie dobrych praktyk między innymi poprzez zachęcanie do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia. Metodologia zajęć bazowała na edukacji nieformalnej składającej się z wielu prezentacji, debat, odgrywaniu scenek ukazujących przedstawiane postawy i zachowania, gier oraz tworzeniu symulacji w programach. Byliśmy zachęcani do nieszablonowego i kreatywnego myślenia oraz do wyrażania własnych przemyśleń.

Chociaż dni były intensywnie wypełnione warsztatami, to wcale nie można było odczuć zmęczenia, ponieważ wszystko odbywało się w bardzo przyjaznej i pełnej uśmiechu atmosferze. Prowadzący potrafili nas dobrze organizować oraz angażować w prowadzone zajęcia. Już po dwóch dniach można było poczuć silne wrażenie zintegrowania ze wszystkimi uczestnikami. Podczas wszystkich posiłkach dnia chcieliśmy przebywać ze sobą tak długo jak się da, idąc co chwila po coraz kolejne porcje jedzenia. Trwało to aż do momentu, gdy obsługa ośrodka subtelnie dawała znać, że wreszcie chcieliby po nas posprzątać 😛

Poza wiadomościami wyniesionymi z zajęć, projek nauczył nas umiejętności wypowiadania się, formułowania myśli, prowadzenia dyskusji popartej argumentami oraz umiejętności edytowania tekstu oraz tworzenia filmów. Współpraca z uczestnikami z różnych krajów, poza oczywistą intensywną praktyką języka angielskiego, poszerzała horyzonty w kontekście różnic kulturowych, wzajemnego szacunku oraz wiedzy na temat realiów życia w innych państwach niż Polska.

Po powrocie nadal utrzymujemy ze sobą kontakt w polskim zespole, wymieniamy wrażenia, a także rozmawiamy o możliwościach kolejnych spotkań. Na wspólnej rozmowie międzynarodowej prowadzonej w aplikacji Whatsapp zauważa się podobne tendencje. Ciągle dochodzą nowe zdjęcia, ogólne zapytania jak wygląda nasze życie po powrocie, ale również relacje z ponownego wspólnego spotkania. Jose z Hiszpanii, który przyjechał na studia do Czech w ramach wymiany młodzieżowej Erasmus, spotkał się z Voita z Czech, mieszkańcem Pragi. Jako zespół polski możemy polecić branie udziału w podobnych programach, ponieważ są one niezapomnianą przygodą i wyzwalają dużo pozytywnej energii, która zostaje długo po powrocie.

Zobacz również:

Nasi Partnerzy

« »