Manifest

Fotorelacje uczestników grudzień 2019 Rumunia

Na początku grudnia 2019 r., 8 osobową grupą z Polski przybyliśmy do niewielkiej wioski Poiana Negrii w rumuńskim regionie Bukowiny. Przywitał nas niepowtarzalny grudniowy klimat zaśnieżonych gór podkreślony widokiem świątecznych dekoracji. Przez następne 10 dni mieliśmy pracować tu nad tematem dyskryminacji, wraz z grupami z Włoch, Portugalii, Grecji, Słowacji i goszczącej nas Rumunii.

Temat czasami okazywał się bardzo trudny, ale przede wszystkim bliski każdemu uczestnikowi. Mimo wielu trudności i przeszkód poradziliśmy sobie metodami edukacji nieformalnej – między innymi wieloma warsztatami i zajęciami wymagającymi naszej kreatywności, inicjatywy i pasji. Ważne okazało się wzajemne poznanie siebie i próba zrozumienia własnych oczekiwań i doświadczeń, w zróżnicowanym kontekście kulturowym.

Pracowaliśmy przede wszystkim w grupach międzynarodowych, ale był również czas na zajęcie się tematem w naszej grupie. Dzięki temu mieliśmy pewien punkt odniesienia i mogliśmy porównać sytuację w Polsce z innymi, europejskimi krajami. To pozwoliło nam zrozumieć, w jaki sposób jako jednostki możemy mieć pozytywny wpływ na ogólną sytuację społeczną.

Kluczowym punktem projektu był flashmob, który zorganizowaliśmy w znajdującym się nieopodal mieście Vatra Dornei. Uczestnicy projektu wspólnie zaśpiewali w centrum miasta piosenkę Johna Lennona i Yoko Ono – War Is Over. Tematyka utworu nie była przypadkowa – chcieliśmy zwrócić uwagę na przywilej, jaki posiadamy, spędzając święta w pokoju i spokojnej atmosferze, gdy tymczasem na świecie wielu ludzi doświadcza ogromnej krzywdy i przemocy związanej z dyskryminacją.

Ostatniego dnia musieliśmy się pożegnać i opuścić piękną Poiana Negrii. Z wielkim smutkiem mówiliśmy do zobaczenia, ale równocześnie bogatsi w wiedzę i niepowtarzalne wspomnienia. Nie mielibyśmy okazji doświadczyć tych wszystkich wspaniałych dni gdyby nie Erasmus+.

Nasi Partnerzy

« »