My first step towards sustainable living

Fotorelacje uczestników sierpień 2019 Estonia

Proces niszczenia środowiska naturalnego na Ziemi – jedynej znanej nam planecie zamieszkałej przez ludzi – postępuje w przerażającym tempie. Za większość zniszczeń odpowiadają wielkie, międzynarodowe korporacje oraz zamożni decydenci. Jednak nie zwalnia to nas, zwykłych mieszkańców, z odpowiedzialności za własne postępowanie.

Trudno jednoznacznie ocenić, w jakim stopniu uczestnicy projektu pt. My first step towards sustainable living wzięli sobie do serca tę naukę, ale z pewnością jego organizatorzy z organizacji Continuous Action zadbali, aby tak właśnie było. Projekt odbywał się w dniach 11-18 sierpnia 2019 r. i wzięły w nim 24 osoby z następujących organizacji:

  • Fundacji 4YOUth (Polska)
  • Stowarzyszenia Spin para o Intercâmbio, Formação e Cooperação entre os Povos (Portugalia)
  • Stowarzyszenia Centrul pentru Dezvoltarea Instrumentelor Structurale (CPDIS, Rumunia)

Jego celem było wywołanie autorefleksji nad naszym własnym postępowaniem oraz zmiana przyzwyczajeń tak, aby uczynić codzienne życie bardziej zrównoważonym.

Pierwszą noc po przybyciu do Estonii spędziliśmy w Tallinnie. Dzięki temu mieliśmy okazję już trochę się ze sobą zintegrować, a nazajutrz zwiedzić niezwykłe, otoczone średniowiecznymi murami stare miasto. Organizatorzy zabrali nas również do starej, opuszczonej fabryki, którą wraz innymi organizacjami pozarządowymi starają się przekształcić w lokalne centrum kultury. Następnie wyruszyliśmy w dalszą drogę na położoną w pobliżu Tallinna wyspę Prangli, gdzie spędziliśmy resztę czasu.

 

Większość czasu spędzaliśmy w otoczeniu drzew, krzewów i pasących się na łące owiec. Zajęcia rozpoczęliśmy od wspólnego ustalenia zasad, które obowiązywały nas do końca pobytu na wyspie oraz prezentacji problemów i dobrych praktyk związanych ze zrównoważonym rozwojem w naszych krajach. W kolejnych dniach wymienialiśmy się wiedzą na temat inspirujących przykładów przedsiębiorczości społecznej i rozwijaliśmy własne pomysły na działalność.

Nauka zrównoważonego stylu życia nie zawsze jest łatwa i nierzadko wymaga zmiany przyzwyczajeń. Dlatego wspólnie poszukiwaliśmy pomysłów na drobne zmiany, które możemy wdrożyć w naszym życiu (tzw. life hacks), aby stało się bardziej zrównoważone. Zastanawialiśmy się m.in. z jakich produktów możemy zrezygnować oraz jak podejmować świadome decyzje konsumenckie. Wzięliśmy też udział w warsztatach nt. holistycznego myślenia, aby pogłębić naszą wiedzę nt. zrównoważonego rozwoju i upewnić się, że wszyscy w podobny sposób pojmujemy ten termin.

 

Zajęciom merytorycznym trzy razy dziennie towarzyszyły zabawy ruchowe, tzw. energizery, które każdego dnia prowadziła grupa z innego kraju. Zgodnie z tradycją Erasmus+ projekt nie mógł się również odbyć bez “narodowych” wieczorów, podczas których grupy z poszczególnych krajów prezentują innym swoje zwyczaje i kulturę oraz częstują przywiezionymi ze sobą trunkami i słodyczami. Pierwszy wieczór należał do Portugalii. Teatralne i muzyczne popisy Portugalczyków oraz ich niezwykły poczęstunek (m.in. płonąca kiełbasa oraz czekoladowe kieliszki) zrobiły na nas bardzo duże wrażenie. Jednocześnie napawały nieco obawą, czy podołamy w równie atrakcyjny sposób zaprezentować Polskę… Na szczęście, dzięki odziedziczonej po przodkach zdolności do improwizacji oraz dużej mocy oddziaływania polskiej kultury, okazało się że jesteśmy w stanie szybko zorganizować nie mniej dobre atrakcje 😉

Pomimo nieustannego naporu chmary komarów i pewnych niedogodności związanych ze “zrównoważoną”, naturalną toaletą, żal nam było wyjeżdżać z Prangli. Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość spędzenia czasu w tak wyjątkowej lokalizacji i mamy nadzieję, że wspólna nauka i zabawa choć trochę przełoży się na rzeczywistą zmianę naszego sposobu myślenia i życia.

Nasi Partnerzy

« »