Non-formal education for social change

Fotorelacje uczestników październik 2018 Rumunia

Edukacja to bardzo istotny element rozwoju społeczeństwa. Niestety bardzo często kształtują ją osoby o niewłaściwych kompetencjach. W efekcie nie spełnia potrzeb młodych ludzi i nie pozwala im się rozwijać w odpowiedni sposób. W trakcie projektu Non-formal education for social change, który odbywał się w dniach 5-14 października 2018 w miejscowości Horezu w Rumunii, młodzi wolontariusze z Polski, Rumunii, Hiszpanii, Włoch, Turcji oraz Litwy starali się zmierzyć z powyższym problemem.

Przez dziesięć dni dyskutowali nad tym, jak wyglądają sytemy edukacji w poszczególnych krajach, co jest ich mocną, a co słabą stroną. Poznawali metody edukacji nieformalnej i zgłębiali możliwości wdrożenia ich w otaczającą rzeczywistość. Poprzez wiele zadań grupowych szukali sposobów na to, by połączyć ścieżkę formalną i nieformalną tak, by edukacja była bardziej efektywna.

Ale nie samą pracą żyje człowiek! Szczególnie sprawdza się to w edukacji nieformalnej, gdzie zabawa i dobre samopoczucie uczestników mają ogromny wpływ na efekty. W trakcie swojego pobytu w Horezu, wolontariusze mieli okazję zwiedzić Monastyr oraz obejrzeć miejscowe warsztaty, których z gliny tworzy się całe zastawy. Oba dziedzictwa wpisane są na światową listę UNESCO.

Uczestnicy nawiązali też nowe znajomości, dzięki którym poznali kulturę, język, tradycję, a nawet kuchnię innych krajów. Każda z grup przygotowała wieczór kulturalny, w trakcie którego dzieliła się zwyczajami ze swojej ojczyzny. Dzięki temu nie tylko poszerzyli swoje horyzonty, ale i zwalczyli wiele stereotypów. A przede wszystkim rozpoczęli przyjaźnie, które stają się początkiem dalszej współpracy.

Dzięki możliwości wzięcia udziału w projekcie wolontariusze mieli okazję zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności dotyczące tematyki wydarzenia. Stali się bardziej uważni, tolerancyjni i otwarci na nowe metody nauczania. Zaczęli dostrzegać, że nawet najprostsze gry i zabawy mogą być skuteczne w procesie edukowania innych.

Nasi Partnerzy

« »