Science vs Pseudoscience

Fotorelacje uczestników sierpień 2020 Litwa

Dzięki współpracy 4YOUTH i Asociacija “Lietuvos skeptiškas jaunimas” w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży cztery osoby z Polski miały okazję uczestniczyć w projekcie Science vs. Pseudoscience. Projekt odbywał się w drugim co do wielkości mieście Litwy – Kownie od 10 sierpnia 2020 do 14 sierpnia 2020.

Każdy dzień zaczynaliśmy od porannego treningu i medytacji uważności. Główną częścią tej wymiany młodzieżowej były różne warsztaty na temat sceptycznego myślenia i obalania pseudonauki. Były zarówno praktyczne, jak i teoretyczne. Na przykład moglibyśmy sprawdzić dokładność astrologii. Zagraliśmy także krótkie scenki, które wykazywały różne negatywne uprzedzenia. Oprócz części formalnej mogliśmy zwiedzić miasto Kowno i obejrzeć je ze szczytu wysokiego kościoła. Mieliśmy również okazję zwiększyć naszą świadomość kultury litewskiej oraz w ciekawy i zabawny sposób zaprezentować Litwinom polską kulturę. Nasz projekt zakończył się przeprowadzeniem epistemologii ulicznej na ulicach Kowna. Ostatniego dnia mogliśmy trochę odpocząć nad jeziorem przy wspólnym ognisku. Poniżej można znaleźć opinie każdego członka i członkini zespołu z Polski na temat projektu:

Michał Noworolnik (Team Leader): Jako uczestnik wielu wymian młodzieżowych nie mogłem przewidzieć, że ten projekt mnie czymś zaskoczy. Jednak po tym projekcie muszę powiedzieć, że był naprawdę oryginalny, niepowtarzalny i ciekawy. Jako doktorant wiem, jak ważne jest obalanie pseudonauki i jak niebezpieczna może ona być dla społeczeństwa w pewnych przypadkach. Najciekawszy był dla mnie wykład litewskiego doktoranta na temat różnych teorii spiskowych. Moim zdaniem zaprezentował naprawdę ciekawe podejście to tego tematu.

Michał Korwek: To była moja pierwsza wymiana młodzieżowa, ale zdecydowanie nie ostatnia. Miałem przyjemność spotkać wielu inspirujących ludzi i rozkoszować się różnorodnością poruszanych tematów. Ponadto, zdobyłem wiedzę w dziedzinach takich jak teorie spiskowe, astrologia czy psychologii poznawczej, których będę używał w moim codziennym życiu. Jednak to co uważam za najważniejsze, to więzi pomiędzy uczestnikami, które stworzyliśmy podczas eventu. Z powodu małej liczby uczestników, mogliśmy stać się bardzo bliską I wspierająca się wzajemnie społecznością. Będzie mi brakować każdej pojedynczej osoby. Jestem niezmiernie wdzięczny za możliwość wzięcia udziału w tej wymianie!

Klaudia Budzanowska: Filozoficzne, społeczne czy religijne dyskusje od zawsze sprawiały mi przyjemność. Ze względu na tematykę wymiany mogłam dowiedzieć się więcej nt. kształtowania się tych poglądów czy też często występujących w nich nieścisłości. Jednak największym wyzwaniem, będącym częścią naszych warsztatów, była dla mnie sonda uliczna. Zadawaliśmy głębokie i trudne pytania przypadkowym przechodniom takie jak: ,,Czy wierzysz w Boga?”, ,,Czy wierzysz w kosmitów/duchy?”. Nie podejmowałam takich dyskusji z moimi bliskimi znajomymi, toteż tym bardziej niedorzeczne wydawało mi się rozmawianie o tym z obcymi. Zaskoczyłam się, ponieważ Litwini byli bardzo otwarci do wyrażania swoich opinii, uśmiechnięci i gotowi do ich obrony. Ogólnie rzecz biorąc, program warsztatów pomógł mi również w postawieniu granicy między naszą wiedzą, a naszymi systemami wierzeń.

Anna Chwalibóg: Ta wymiana młodzieżowa okazała się być czymś całkowicie nieoczekiwanym i jedynym w swoim rodzaju. Ponieważ liczba uczestników była naprawdę niewielka, udało nam się stworzyć bardzo intymną, rodzinną społeczność, a dzięki temu mogliśmy poznać się dużo lepiej niż zazwyczaj na innych projektach międzynarodowych. Wspólnie spędziliśmy cztery dni na rozmowach o krytycznym myśleniu, racjonalnym postrzeganiu świata i zasad w nim obowiązujących, a także jak odróżniać informacje prawdziwe od fałszywych. Bardzo podobała mi się złożona tematyka zajęć (zwłaszcza jak na tak krótki czas wymiany), a w szczególności to, że dotknęliśmy również psychologii poznawczej, tak ważnej jeśli chodzi o racjonalne myślenie. Nie zabrakło wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce, gdyż udało nam się zorganizować mały teatr, w którym pokazywaliśmy sobie nawzajem jak heurystyki i błędy poznawcze wpływają na nas w codziennym życiu. Niesamowitym doświadczeniem było również Street epistemology, które polegało na wspólnej refleksji na temat powodów, dla których ludzie wierzą, oraz jak do owej wiary doszli. Rozmawialiśmy z całkowicie obcymi ludźmi na tak głębokie tematy, a oni okazali się być bardzo otwartymi ludźmi! Ogólnie, ten projekt był dla mnie świetnym doświadczeniem, a także niesamowitą szansą na poszerzenie własnych horyzontów i wyjście ze strefy komfortu. Jestem bardzo wdzięczna organizacji Erasmus+ oraz 4YOUTH za tę możliwość!

Nasi Partnerzy

« »