Yes, and… improvisation for youth workers

Fotorelacje uczestników wrzesień 2019 Czech Republic

Wrzesień był zdecydowanie związany z improwizacją, samorozwojem oraz emocjami! Miałyśmy możliwość uczestniczyć w treningu Yes, and… Improvisation for youth workers, który odbył się w miejscowości Veselice w Czechach, w dniach 9-18 września.

Projekt zgromadził uczestników z różnych krajów: Czech, Francji, Hiszpanii, Łotwy, Macedonii, Polski, Rumunii i Włoch.
Uczestnicy mieli możliwość nabycia nowych umiejętności związanych z improwizacją w różnych dziedzinach ich życia, ale również mogli podzielić się swoim doświadczeniem poprzez przygotowanie i poprowadzenie własnych warsztatów. Dzięki trenerom, mogli rozwijać również inne zdolności, takie jak żonglerka czy acroyoga! Wszyscy uczestnicy mogli stać się częścią permakulturowej społeczności i rozwijać swoją wiedzę o tym, jak żyć w zrównoważony sposób. Mogli również zadbać o samych siebie, biorąc udział w sesjach mindfulness.

Relacje uczestników / uczestniczek:

Projekt w którym wzięłam udział nie jest tylko jednym z wielu innych. To niezapomniana przygoda! Nie tylko udało mi się poprawić swoje umiejętności zawodowe, lecz również, co prawdopodobnie jeszcze ważniejsze, pracować nad swoją osobowością i słabościami. W Veselice każdy dzień był wyzwaniem. Skupialiśmy się na podstawowych rzeczach, które wydają nam się oczywiste ale tak naprawdę nie wiemy jak robić je dobrze. Uczyliśmy się jak obserwować co się dzieje wokół nas, słuchać siebie nawzajem, być “tu i teraz”, a także wiele więcej. Warsztaty były tak zróżnicowane, że mogliśmy wypróbować bardzo wielu różnych aktywności, które zawierały elementy takich dziedzin jak teatr, taniec, sztuka czy muzyka. Po powrocie do domu mam tak wiele energii i motywacji, by zmieniać wszystko w moim życiu na lepsze! Teraz, z nowymi, świeżymi umiejętnościami improwizacyjnymi, wiem jak reagować na to co dzieje się wokół mnie i czuję głębsze połączenie z innymi ludźmi. Jestem szczęśliwa, że mogłam doświadczyć czegoś tak wspaniałego!

Ania Chwalibóg

Dzięki temu treningowi przeżyłam niezapomniany czas pełen kreatywnych sesji. Był to bardzo intensywny czas, pełen wyzwań. Codziennie wyrażaliśmy siebie oraz obserwowaliśmy, jak nasze ciała i umysły wyrażają emocje. Nareszcie wiemy, że jest wiele możliwości improwizowania. Uśmiech, energia i dobre rady trenerów pomogły nam w robieniu postępów oraz w staniu się mądrymi ludźmi. Mieliśmy również możliwość uczestniczenia w permakulturze – właściciel ośrodka przygotował dla nas spacer, podczas którego pokazał nam każdy szczegół dotyczący działania farmy. Sesje związane z mindfulness pomogły mi nawiązać lepszą relację z ludźmi, naturą oraz ze sobą. Wracam do domu pełna motywacji do jeszcze częstszych ćwiczeń!

Ania Wisz

Kiedy zobaczyłam ogłoszenie na to szkolenie, nie wahałam się ani minuty. Wiedziałam, że chcę tam pojechać … i zdecydowanie nie żałuję!
Bardzo mi się podobało, że program był ustawiony w taki sposób, że miałam nawet czas, żeby odpocząć. Aby potem móc w pełni korzystać z programu.
Zaskakujące były dla mnie ćwiczenia typu mindfulness, na szkoleniu dot. improwizacji. Jednak to ostatecznie one najwięcej mnie nauczyły, ale też bardzo przypadły mi do gustu.
Poza tym to szkolenie dało mi sporo możliwości, aby wyjść ze swojej strefy komfortu. Przez co przekonałam się, że nawet przerażająca scena, nie jest taka straszna.

Kasia

Gdy pierwszy raz przeczytałam opis programu pomyślałam, że czeka mnie miły czas powrotu do znanych mi ćwiczeń z zakresu improwizacji i innych działań teatralnych. Jak bardzo byłam zaskoczona kiedy okazało się, że dowiem się i nauczę o wiele, wiele więcej niż się tego mogłam spodziewać! Proponowane ćwiczenia z improwizacji okazały się dla mnie tylko pretekstem do intensywnej pracy nad sobą i nad relacjami z innymi ludźmi. Pracę tę pogłębiały elementy mindfulness, które w dużym stopniu przyczyniły do zmiany mojego postrzegania rzeczywistości. Stałam się bardziej uważna na to, co otacza mnie na co dzień, bardziej obecna oraz pogłębiłam się swoją akceptację rzeczywistości taką, jaka ona jest. Nauczyłam się także wchodzić w różne sytuacje przytrafiające mi się w życiu w taki sposób, w jaki nauczyłam się wchodzić na scenę – z otwartością i gotowością na to co przychodzi, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Duża zasługa w tym trenerów budujących ciepłą i bezpieczną przestrzeń, pozwalającą otworzyć nas, uczestników, na całkowicie nowe doświadczenia. Dla mnie projekt ten był niesamowitym przeżyciem, początkiem szeregu zmian, które dzień po dniu staram się wprowadzać w swoim codziennym życiu.

Klaudia

Nasi Partnerzy

« »