Szkolny Przegląd Filmów Dokumentalnych w Legionowie

Filmowa Szkoła 4YOUth styczeń 2017

Uczniów i nauczycieli z Legionowa i okolic oraz wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie edukacji filmowej pn. Szkolny Przegląd Filmów Dokumentalnych w LegionowieFilmowa Szkoła 4YOUth, współorganizowanym przez Fundację 4YOUth, Against Gravity, Powiatową Instytucję Kultury w Legionowie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie. Seanse będą odbywały się w ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi w dniach 3, 6, 7, 8 i 10 lutego 2017 r. w godzinach przedpołudniowych (o godz. 9:00 lub 11:30) w sali widowiskowej Ratusza w Legionowie przy ul. Piłsudskiego 41. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Legionowo.

W ramach Przeglądu zaprezentujemy wybór czterech wartościowych i poruszających filmów dokumentalnych o tematyce społecznej i przyrodniczej, których dystrybutorem jest firma Against Gravity – Był sobie las (reż. Luc Jacquet, Francja, 2013, 78 min.), Yes-Meni naprawiają świat (reż. Andy Bichlbaum, Mike Bonanno, Francja, USA, Wielka Brytania, 2009, 90 min.), Wiek głupoty (reż. Markus Imhoof, Austria, Niemcy, Szwajcaria, 2012, 90 min.) oraz Jak założyć własne państwo (reż. Jody Shapiro, Australia, Kanada, USA, Wielka Brytania, Włochy, 2010, 72 min.). Poszczególne seanse adresowane są do uczniów z poszczególnych rodzajów szkół (podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) na terenie powiatu legionowskiego i powiatu nowodworskiego.

Po każdym pokazie odbędzie się spotkanie z udziałem eksperta, który przeprowadzi z uczestnikami interesującą dyskusję na temat związany z obejrzanym filmem. W roli ekspertów wystąpią doświadczeni działacze warszawskich i podwarszawskich organizacji pozarządowych. Jeśli nasze pokazy będą cieszyć się wystarczającą frekwencją, wszystkich opiekunów grup szkolnych oraz innych zainteresowanych nauczycieli zaprosimy na bezpłatne, dwugodzinne warsztaty z edukacji filmowej, które poprowadzi p. Anna Klimowicz – edukatorka MEN, autorka popularnego podręcznika do nauki języka polskiego pt. Teraz polski! (wyd. Nowa Era). Uczestnicy warsztatów otrzymają zaświadczenie o ukończeniu formy doskonalenia zawodowego.

Koszt biletu na jeden seans wynosi 10 zł. Opiekunowie grup szkolnych otrzymują wstęp wolny. Przychody ze sprzedaży biletów zostaną w całości przeznaczone na zakup licencji filmów oraz pokrycie kosztów organizacji i promocji wydarzenia. Zapisy grup szkolnych oraz wszystkich chętnych przyjmowane będą w dniach od 1 do 31 stycznia 2017 r. na adres e-mail filmy@4youth.pl lub nr tel. 601 771 044. Poniżej zamieszczamy szczegółowy program Przeglądu.


Filmy i terminy seansów:

reż. Luc Jacquet, Francja, 2013, 78 min.

Był sobie las

To fascynująca i zachwycająca wizualnie podróż do świata natury, w głąb tajemniczych lasów deszczowych Peru i Gabonu, pokazująca największe cuda tamtejszej fauny i flory. Przewodnikiem widzów po lasach tropikalnych jest ceniony francuski przyrodnik Francis Hallé. Zdjęcia do dokumentu kręcone były od czerwca do listopada 2012. Twórcy wykorzystali zarówno tradycyjne kamery, jak i drony, które pozwoliły na sfilmowanie pełnej panoramy amazońskiej przyrody. Dokument wzbogacony jest animacjami i rysunkami autorstwa Francis Hallégo.

Proponowana grupa docelowa: uczniowie szkoły podstawowej (klasy IV-VI)

Projekcja w ramach przedmiotów: przyroda, biologia, zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe

Film z lektorem

Terminy projekcji: 6 i 7 lutego 2017 r. (poniedziałek i wtorek)

reż. Andy Bichlbaum, Mike Bonanno, Francja, USA, Wielka Brytania, 2009, 90 min.

Yes-Meni naprawiają świat

Czy można naprawić świat? – proste pytanie stało się kołem zamachowym działań dwóch alterglobalistów: Andy’ego Bichlbauma i Mike’a Bonanna. Duet wygłasza na przykład prowokacyjne przemówienie na konferencji firm naftowych, oferując nowy produkt – paliwo z ludzkiego mięsa. Jako rzekomi przedstawiciele rządu USA, Yes-Meni obiecują oszukanym przez deweloperów mieszkańcom Nowego Orleanu uczciwe inwestycje.

Proponowana grupa docelowa: uczniowie gimnazjum (klasy I-III) oraz szkół ponadgimnazjalnych (klasy I-III)

Projekcja w ramach przedmiotów: wiedza o społeczeństwie, zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe

Film w języku angielskim z polskimi napisami

Termin projekcji: 8 lutego 2017 r. (środa)

reż. Franny Armstrong, Wielka Brytania, 2009, 92 min.

Wiek głupoty

Jest 2055 rok. Po kataklizmie ostatni z ludzi budują schron, w którym jak w biblijnej Arce przechowywane są ostatnie okazy zwierząt, owadów i roślinności. Kustosz tego przedziwnego miejsca (Pete Postlethwaite) przegląda archiwalne materiały z przeszłości i stawia pytanie, dlaczego nie powstrzymaliśmy zmian klimatycznych na Ziemi, kiedy jeszcze było to możliwe. Film Franny Armstrong to kino powstałe ze szlachetnych pobudek. Choć nie unika demagogii, wydaje się ona w pełni usprawiedliwiona aktualnością stawianego problemu.

Proponowana grupa docelowa: uczniowie gimnazjum (klasy I-III) oraz szkół ponadgimnazjalnych (klasy I-III)

Projekcja w ramach przedmiotów: biologia, geografia, zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe

Film w języku angielskim z polskimi napisami

Terminy projekcji: 3 i 10 lutego 2017 r. (piątek)

reż. Jody Shapiro, Australia, Kanada, USA, Wielka Brytania, Włochy, 2010, 72 min.

Jak założyć własne państwo

Jody Shapiro wyrusza w podróż do najdalszych zakątków ziemi, by odwiedzić samozwańczych władców mikronacji – maleńkich państw, których próżno szukać na oficjalnych mapach politycznych świata. Okazuje się, że teoretycznie każdy może ustanowić własny kraj, ponieważ w międzynarodowej jurysdykcji nie istnieje jednoznaczna definicja państwa. Dokument, choć utrzymany w lekkim tonie, próbuje odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące zagadnienia państwowości i tożsamości narodowej oraz zwraca uwagę na to, jak umowne są granice krajów, które nazywamy domem.

Proponowana grupa docelowa: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (klasy I-III)

Projekcja w ramach przedmiotów: wiedza o społeczeństwie, podstawy przedsiębiorczości, zajęcia z wychowawcą, zajęcia dodatkowe

Film w języku angielskim z polskimi napisami

Termin projekcji: 3 lutego 2017 r. (piątek)


Organizatorzy i partnerzy:

Patronat honorowy:

Patronat medialny:


Zobacz również

Nasi Partnerzy

« »