Uczestnicy projektu TRY z wizytą u kooperatywy Palma Nana na Sycylii

TRY: TRansition Youth sierpień 2016

W dniach 5-11 czerwca 2016 r. odbyło się trzecie międzynarodowe spotkanie szkoleniowe, w którym wzięła udział 33-osobowa grupa uczestników projektu TRY: TRansition Youth.

W czasie wizyty u naszych partnerów z kooperatywy Palma Nana z Sycylii mogliśmy zasmakować prawdziwego życia w zgodzie z naturą. Nasi włoscy partnerzy, którzy prowadzą Centrum Edukacji Ekologicznej zorganizowali dla nas serię warsztatów i spotkań nt. bioróżnorodności oraz prowadzenia działalności gospodarczej opartej na zasadach zrównoważonego rozwoju. Uczestnicy z Hiszpanii, Polski i Włoch poznawali wspólnie okoliczną faunę i florę oraz historię pobliskiego Parku Madonie. Poprzez opowieści mieszkańców Ośrodka Serra Guarneri, gdzie byliśmy goszczeni, poznaliśmy historię aktywizmu ekologicznego na Sycylii. Przeprowadzaliśmy także wywiady z lokalnymi producentami żywności ekologicznej, członkami sycylijskich kooperatyw żywnościowych oraz z przedstawicielami lokalnej administracji.

Bardzo ciekawe było również spotkanie z grupą młodzieży, która przy wsparciu urzędu miasta zakłada spółdzielnię, w której ręce oddany będzie budynek miejskiego muzeum. Wymieniliśmy się z nimi naszą wiedzą i doświadczeniami nt. możliwości jakie daje młodym ludziom Program Erasmus+. W czasie tygodnia szkoleniowego uczyliśmy się także gotowania w duchu slow food, wypiekaliśmy chleb w piecu skonstruowanym z naturalnych materiałów, dowiedzieliśmy się jak zrobić własnoręcznie mydło i domowe przetwory. Mieliśmy także okazję zapoznać się ze sposobem tradycyjnego wyrobu serów oraz prowadzenia upraw ekologicznych. Wspólnymi siłami stworzyliśmy ogródek dydaktyczny, który będzie służył mieszkańcom okolicznych miejscowości i młodzieży odwiedzającej ośrodek Serra Guarneri w czasie wycieczek szkolnych i letnich obozów w duchu ekologii.

Na koniec pobytu w pobliskiej nadmorskiej miejscowości Cefalu połączyliśmy przyjemne z pożytecznym i oprócz kąpieli w morzu zorganizowaliśmy społeczne sprzątanie plaży.Ten bardzo intensywny tydzień na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach.To już ostatnie spotkanie w ramach naszej transnarodowej inicjatywy młodzieżowej, a przyjaźnie, które zawiązaliśmy, oprócz założonych przez nas ogródków w każdym z partnerskich krajów, pozostaną najbardziej trwałym rezultatem projektu.

Zapraszamy również na stronę projektu www.try.4youth.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji o projekcie, a także zdjęcia z wyjazdów, film promocyjny oraz materiały edukacyjne.

Katarzyna Klimowicz
Koordynatorka projektu TRY


Zobacz również

Nasi Partnerzy

« »