Żywa biblioteka z uchodźcami i imigrantami w Podkowie Leśnej

Żywa Biblioteka z uchodźcami i imigrantami luty 2014

Rozpoczynamy realizację projektu Żywa biblioteka z uchodźcami i imigrantami, na który otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach programu Młodzież w działaniu we współpracy z Zespołem Szkół w Podkowie Leśnej. Przed nami m.in. seria interesujących warsztatów i spotkań na temat stereotypów oraz sytuacji i praw uchodźców i imigrantów w Unii Europejskiej.

Czym jest Żywa Biblioteka?

Idea Żywej Biblioteki pochodzi z Danii, gdzie zorganizowano ją po raz pierwszy w 2000 r. podczas festiwalu muzycznego w Roskilde. Żywa Biblioteka funkcjonuje na podobnych zasadach, jak zwykła biblioteka, z tą różnicą, że można w niej wypożyczyć niezwykłe książki.

W Żywej Bibliotece, którą organizujemy, książkami będą uchodźcy mieszkający w ośrodku pobytowym w Dębaku oraz inni reprezentanci różnych narodowości z Podkowy Leśnej i okolic. Każdy będzie mógł ich wypożyczyć na określony czas i przeczytać, czyli usłyszeć opowiadane przez nich historie. Czytelnicy, a w szczególności uczniowie z Zespołu Szkół w Podkowie Leśnej oraz ich rodzice i opiekunowie, będę mogli zapytać swoich rozmówców o ich kulturę, zwyczaje lub po prostu porozmawiać na temat wspólnych zainteresowań. Z kolei książki będą miały okazję opowiedzieć o swoim życiu, doświadczeniach oraz sytuacji w kraju swojego pochodzenia.

Skąd pomysł na zaangażowanie w projekcie uchodźców i imigrantów?

Uważamy, że należy dołożyć wszelkich starań w celu stworzenia przyjaznego środowiska dla ludzi uciekających przed wojnami, torturami i innymi formami przemocy. Udana integracja przynosi szereg korzyści zarówno społeczeństwu, jak i gospodarce, natomiast przejawy nietolerancji oraz rasizmu – wręcz przeciwnie.

Niestety, zarówno uchodźcy jak i imigranci, bywają marginalizowani poprzez negatywne przedstawianie ich w mediach, niepewny status prawny, czy brak możliwości podjęcia pracy. Nierzadko spotykają się też z wrogością lokalnych społeczności. Osoby, które czują się wykluczone, zamiast dążyć do integracji, zamykają się w swoim otoczeniu, podkreślając swoją inność. Kluczem do udanej integracji uchodźców i imigrantów jest budowanie społeczeństwa otwartego, a do tego niezbędne jest dostarczenie lokalnym społecznością odpowiedniej wiedzy.

Nie oceniaj książki po okładce! – slogan Żywej Biblioteki

Główne wydarzenie poprzedzą warsztaty przygotowawcze dla książek oraz spotkania dla uczniów m. in. na temat stereotypów oraz sytuacji i praw uchodźców w Unii Europejskiej.

Plik do pobrania:

Skontaktuj się z nami:
Katarzyna Klimowicz – tel. +48 501 515 427
Monika Olszak- tel. +48 502 838 017
e-mail: fundacja@4youth.pl


Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ten materiał odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystywania zawartych w nim informacji.


Zobacz również

Nasi Partnerzy

« »